Tahounem vavřínové sezony bude Wind River

Letošní Karlovy Vary dokázaly opět jakým jsou pozlátkem a přítomnost hlavního herce filmu Wind River Jeremy Renner nedokázaly prodat jinak, než přes bulvár. A to je škoda. Wind River je totiž film, který si takovouto prezentaci vážně nezaslouží.

 

Taylor Sheridan

Taylor Sheridan

Tayloru Sheridanovi bude brzo padesát, vyrůstal na venkovské farmě v Texasu a kolem dvacítky se rozhodl, že se stane filmovým hercem. Brzo pochopil, že se filmovou star nestane a přijímat role v reklamách na vložky a prací prášky uráželo jeho inteligenci. Uvědomil si, že jako introvert to bude mít v této branži hodně těžké a tak se v těžkých chvílích života, kdy neměl ani na chleba rozhodl objevovat vnitřní svět. Nejprve to zkusil v katolickém kostele, ale zjistil, že to není to pravé. Pak to zkusil na ulicích se zpěvem Háre Kršna, ale ani to nebylo ono. Pak mu kamarád řekl, že jako správný Američan by se měl podívat mezi Indiány do rezervace mezi původní obyvatele Ameriky.

 

Ti se na něj jako na bělocha dívali s krajní nedůvěrou, ale mezi sebe ho vzali. Taylor Sheridan se tak stal jedním ze 4 milionů Američanů žijících v rezervacích. Jelikož tam není žádná práce ani způsob obživy, došel po čase za náčelníkem a řekl mu, že nemá peníze a nemá co jíst. Náčelník mu řekl, ať si jde tedy něco ulovit a poslal s ním jednoho mladého Indiána. Sheridan si večer u ohně uvědomil, že našel co hledal.

sicario_2

Čas trhnul oponou. Sheridan hrál maličké role ve filmech typu policista číslo 3 a na prahu čtyřicítky dostal epizodní roli v kultovním seriálu Zákon gangu. Nelenil však a jako velký příznivce amerického žánru číslo 1 westernu napsal tři filmové scénáře, které se jakoby zázrakem realizovaly a teď se držte – tím prvním byl mistrovský thriller Sicario a druhým neméně fantasticky natočený snímek Za každou cenu.

 

Aktuální Sheridanův snímek Wind River je jeho nejosobnější film a přesvědčil producenty, že snímek kromě scénáře bude také režírovat. To producenti neviděli vůbec rádi, ale nakonec mu jeho záměr povolili. Děj filmu je následující.

wind-river_1

Stopař Cory Lambert (Jeremy Renner – Příchozí, Mission: Impossible – Národ grázlů, Město, Špinavý trik ) objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Banner (Elizabeth Olsen), která do odlehlé indiánské rezervace Wind River přijíždí z Las Vegas, zcela nepřipravená na drsné podnebí, jež tam panuje. Na pomoc s vyšetřováním si přizve stopaře Coryho a společně se snaží přijít na kloub záhadné smrti…

wind-river_2

Na festivalu v Cannes získal film cenu za režii v sekci Un Certain Regard a nyní se hraje v limitované distribuci v USA. Kromě toho, že se jedná o atmosférický mysteriózní thriller je to především svědectví o životě v rezervaci. Ve filmu také hrají významné vedlejší role dva herci z rezervace. Mimochodem jestli vás zajímá kam jel Sheridan po premiéře, tak koupit chleba do obchodu, aby ho odvezl indiánům. Česká premiéra nás čeká na konci září.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

PS: V současnosti režíruje slibný italský režisér Stefano Sollima (Suburra) Sheridanův scénář Soldado, který bude rozvíjet události v thrilleru Sicario.

Přidat komentář

TOPlist