Vij (1967)

Вий, Viy or Spirit of Evil, SSSR 1967, režie: Georgij Kropačov, Konstantin Jeršov, scénář: Georgij Kropačov, Konstantin Jeršov podle povídky Nikolaje Vasiljeviče Gogola, kamera: Viktor Piščalnikov, Fjodor Provorov, hudba: Karen Chačaturjan, hrají: Leonid Kuraljov, Natalja Varlej, Alexej Glazyrin, Vadim Zacharčenko

78 minut, 1:37:1, 35 mm, barevný

Hrůzostrašná povídka Vij ze sbírky Mirgorod je variací lidové ukrajinské povídačky o čarodějce a mladém seminaristovi, který doplatí na její krásu. V povídce se mísí magické prvky s pitoreskní galerií vlkodlaků, ďáblů, běsů a dalších přízraků. Nejhrůznější je však sám Vij – trpasličí král s železnou tváří a ničivým pohledem…

Bohoslovec Choma Brutus (Leonid Kuraljov) spolu se svými dvěma druhy přenocuje v opuštěné chalupě, kterou obývá podivná stařena. Nikdo z mladíků netuší, že to je čarodějnice a protože se k ní zachovají více než neuctivě, čeká Chomu trest. Brzy je povolán na sídlo venkovského šlechtice – setníka,kterému právě zemřela dcera Pannoška. Její otec si přeje,aby u ní právě Choma po tři noci bděl v uzamčeném kostele. Pro studenta pravoslavného semináře tak nastávají tři noci, naplněné bojem o dívčinu duši, kdy jeho jedinou zbraní proti hordě upírů, čarodějnic a vlkodlaků je modlitba, která není úplně podpořena jeho vlastní vírou v Boha…

Tento film jsem viděl několikrát a v dětství a rané pubertě mě doslova fascinoval. Nutno dodat, že dodnes mě velmi baví a zejména po výtvarné stránce nestačil zestárnout a právem patří mezi filmové legendy. Argument, že je film nudný patří do starého železa. Kdo z nás není nudný, že? Společnost Vije, tedy démona není vůbec zlá a skutečnost, že film neodpovídá současným standardům filmového vyprávění z něj nudu rozhodně nedělá.

Chce to spíš číst mezi řádky a nespěchat, ale to platí i o všech dílech ruských klasiků, kde nalezneme odpovědi na řadu otázek, které pálí i v současnosti, proto jsou ostatně dodnes živými autory. Vij je tak ukázkou toho, že spojení mýtů a pověr v zrcadle reality dojde k tomu, že dobro, pravda, pozitivní víra a láska musí zvítězit. Ačkoli se na imdb.com píše, že se jedná o první ruský horroro, myslím, že to není tak úplně pravda, ostatně i z toho důvodu, že Vij vlastně není pravověrným horrorem. Rozhodně však splňuje pravidla žánru, která se přece jen uplatňují v anglosaském světě, než ve zbytku světové kinematografie.

Film se dočkal před několika lety stejnojmenného remakeu, který však originálu údajně nesahá ani po kotníky a spíše kopíruje japonskou a americkou verzi slavného horroru Grudge, který ve skutečnosti kopíruje právě Gogolova Vije. Je to začarovaný Kruh:-)

Pokud jste Vije dosud neviděli nebo nečetli, neměli byste si ho rozhodně nechat ujít. Nejčastější známkou hodnocení filmu na světové databázi je číslo 8.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A jestli si chcete o prázdninách přečíst něco pořádného o světových nebo českých hraných a animovaných filmech, tak sáhněte po našich knihách Ondřeje Slaniny. Najdete je po knihovnách v celé republice a jestli je chcete domů, tak si je objednejte na Kosmasu!

 

Přidat komentář

TOPlist