Werner Herzog s kamerou do pekla vulkánu nebo Severní Koreje

Filmařský titán Werner Herzog, kterého už dávno není třeba škatulkovat mezi obrozené německé filmaře, protože už dávno točí internacionálně, natočil dokument o světových sopkách, mytologii a Severní Koreji.

Into-the-Inferno-1

Těžko hodnotit režisérskou kariéru Wernera Herzoga na mimořádného dokumentaristu nebo režiséra hraných snímků proměnlivé kvality. Werner Herzog (Břímě snů, Mein liebster Feind Klaus Kinski,  Aguirre, hněv boží, Jeskyně zapomenutých snů,  Temný úsvit, Grizzly Man, Habermannův mlýn, Špatnej polda) jde do všeho naplno a pokud si přečtete náš režisérský profil, tak víte, že je také trošičku cvok. Rakousko-britský dokument, který světově přináší streamovací platforma Netflix Into the Inferno je o aktivních sopkách napříč naší planetou.

inthotheinferno2

Herzog společně s vulkanologem z Cambridgské univerzity Clivem Oppenheimerem navštíví ostrov Ambry, Antarktidu, Indonésii, Island, Severní Koreu nebo Etiopii a odkryje pozůstatky pračlověka starého 100 000 let nebo největší dosud nečinnou sopku Severní Koreje, kterou totalitní režim využívá ve své propagandě.

 

Herzog film představil na festivalu v Telluride, kde mají kultovního režiséra velmi rádi, protože po něm pojmenovali jedno z festivalových kin. Jako obvykle je v tomto dokumentu Herzog před kamerou a svým naléhavým hlasem, který je naprosto dokonalý pro jeho druh filmů, komentuje dění na plátně.

intotheinferno3

Za kamerou byl opět pražský rodák a můj kamarád Peter Zeitlinger, který bravurně vystihl svět žhavé lávy a erupcí. Co kritici snímku poněkud vyčítají je poněkud ztráta tempa v pasáži v Etiopii (kde se točí s velkými obtížemi) a v Severní Koreji (kde se točí s ještě většími než velkými obtížemi), které asi každý filmař dokáže pochopit. Pro zajímavost si připomeňte koprodukční dokument s českou účastí o propagandě v severní Koreji V paprscích slunce. Podívejte na trailer k tomuto zajímavému celovečernímu dokumentu.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist