Zabiják & bodyguard (2017)

zabijak_5

The Hitman’s Bodyguard, USA/Bulharsko/Nizozemí/Čína, režie: Patrick Hughes, scénář: Tom O´Connor, kamera: Jules O´Loughlin, hudba: Atli Örvarsson, střih: Jake Roberts, hrají: Samuel L. Jackson, Ryan Reynolds, Gary Oldman, Salma Hayek, Elodie Young, Joaquim De Almeyda, Richard E. Grant

 

2.35:1, 118 minut, barevný

 

Film:

 

Nejlepší bodyguard na světě, držitel prestižního ocenění AAA Michael Bryce (Ryan Reynolds) odveze na letiště pana Kurosawu společně se svým speciálně vyškoleným týmem. Vše se jeví jako nuda, nic nenasvědčuje možnému útoku a klient pan Kurosawa nastupuje po červeném koberci do soukromého tryskáče a když zvedne ruku na poslední přátelský pozdrav odněkud vylétne střela pana Kurosawu zasáhne do hlavy. A je po ratingu.

 

O pár let později. V Anglii právě nechávají podepisovat nájemného zabijáka Kinkaida (Samuel L. Jackson) prohlášení, že pokud bude svědčit proti zatčenému vládci Běloruska Dukovičovi (Gary Oldman) u mezinárodního tribunálu v Haagu, propustí z lochu jeho milovanou choť Soniu (Salma Hayek), sprostou jako dlaždič, která si získala jeho srdce, když chlapovi podřízla krkavici rozbitou flaškou od piva. Kinkaid je zamilovaný až po uši a jde mu pouze o svobodu jeho hispánské manželky.

zabijak_4

Kinkaid tedy nastoupí do obrněného vozu a v doprovodu pětačtyřiceti policajtů z Interpolu v čele s krásnou a šarmantní Francouzskou Amélií (Elodie Young) vyrazí do ulic Londýna. Jenže ouva. Jsou prozrazeni a pod palbou po zuby ozbrojeného komanda samotného Dukoviče. Kinkaid s Amélií se na poslední chvíli zachrání a schovají do konspiračního bytu. Tam Kinkaid řekne, že je Interpol infiltrovaný a navrhne Amélii, ať zavolá někomu mimo její složku. Ona s velkým přemáháním cinkne svému bývalému Michaelovi Brycovi, který pod vidinou nabídky na návrat ztraceného ratingu nakonec kývne. Jenže to ještě netuší, že má převážet chlapa, který se ho už mnohokrát pokusil oddělat. Ti dva budou muset spolupracovat a dorazit téměř po svých do Haagu a uvést vše do správného hollywoodského konce.

 

Zabiják & bodyguard je natočený v tradici oblíbeného hollywoodského žánru buddy movie, tedy film o původně naprosto rozdílných lidech, kteří se pod vlivem okolností spřátelí. Nejlépe se to povedlo v rámci série Smrtonosná zbraň (Lethal Weapon) mezi lety 1987 – 1998 a přestože jsme od té doby už párkrát viděli solidní příspěvek v tomto žánru, tak Zabiják & bodyguard je nejlepší komedií tohoto typu, jež vyšla z Hollywoodu za posledních dvacet let.

zabijak_2

Nevím koho napadlo dát dohromady tento na první pohled nesourodý casting, ale funguje naprosto dokonale. Ryan Reynolds (Určitě, možná, Život) v roli samolibého kokota funguje spolehlivě a jako komediant je skutečně dobrý, jeho protipólem je Samuel L. Jackson (Kong: Ostrov lebekOsm hrozných, RobocopNespoutaný DjangoPokoj 1408,  Pulp Fiction, V řetězech) ve vrcholné formě. Takhle dlouho to Jackson na plátně nerozproudil už řadu let a jeho hlášky prostě fungují, a to zejména díky tomu, že když je pronáší on je to prostě vtipné.

 

Velké uznání si ale zaslouží i herci ve vedlejších rolích, protože Salma Hayek (Frida, Kocour v botách, Traffic – nadvláda gangů) dlouho nedostala takhle šťavnatou roli, a přestože odehraje svůj part evidentně improvizací na ploše malé vězeňské cely, její komická čísla vyvolávaly v kinosále salvy smíchu. Gary Oldman (Leon, Dítě číslo 44, Robocop, Země bez zákona,Jeden musí z kola venBatman začíná,Dracula) si užije zejména své finále, ale objeví se asi ve třech záběrech, na druhou stranu, tohle je opravdu pan herec. Krásná Francouzka Elodie Young potěší divákovo oko a přestože trochu bojuje s angličtinou, je na ní také určitě pěkné pokoukání.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist