Ceny na MFF v Benátkách rozdány

Porota prestižního nejstaršího filmového festivalu světa oznámila na slavnostním zakončení na Lidu držitele ocenění a je nám velkou radostí oznámit, že Zlatého lva za nejlepší film získal redakční oblíbenec mexický režisér Guillermo Del Toro.

Venice-ff-2017

Guillermo Del Toro sice u diváků zatím stále nejvíce zůstává zapsaný jako režisér comicsového Helboye a ten, který nakonec nenatočil trilogii Hobita, kterou na poslední chvíli Peter Jackson nepustil, ale když se vrhne na temnou fantasy, dokáže i za relativně málo peněz natočit působivá vizuálně úchvatná fantasy dramata. A to je případ i jeho světové premiéry The Shape Of Water, které obdrželo cenu Zlatého lva za nejlepší film. Nutno dodat, že film od začátku nepatřil k favoritům a američtí novináři začínají vlastně teprve zjišťovat, co to pro film bude znamenat v nadcházející sezóně filmových ocenění. Trailer je již hotov, takže se na něj podívejte.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Cenu pro nejlepší herečku si odnesla slavná britská herečka Charlotte Rampling (Melancholia, Rozsudek, Angel Heart) za roli v italském dramatu Hannah o ženě, která po uvěznění manžela ztrácí kontakt s realitou. Porota vedená Annete Benning vybrala jako nejlepšího herce z 21 soutěžních snímků Palestince Kamala Bašá za roli ve filmu L’Insulte (Urážka). Snímek libanonského režiséra Zijáda Duajrího je o na první pohled banálním sporu mezi dvěma sousedy, Libanoncem a Palestincem, který vede k soudnímu procesu na celonárodní úrovni.

Velkou cenu poroty obdržel izraelský režisér Samuel Maoz za snímek Foxtrot. Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra dostal Francouz Xavier Legrand za své rozvodové drama Jusqu´a la Garde (Péče o dítě).

Nejlepší scénář pocházel podle poroty z pera Brita Martina McDonagha, který napsal a natočil snímek Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Tři billboardy u Ebbingu v Missouri).

Miloš Forman

Česká filmová tvorba se na festivalu objevila pouze díky minoritní účasti Endorfilmu Jiřího Konečného a v sekci klasických filmů se na festivalu promítl digitálně restaurovaný Černý Petr, režiséra Miloše Formana.

Přidat komentář

TOPlist