ČESKÁ KINA: KOMORNÍ KINO EVALD

U pražských diváků oblíbené komorní kino Evald, které se nachází v samotném centru na prestižní adrese Národní 28 v těchto dnech připomíná dvacet let od svého vzniku. A to stojí jistojistě za zmínku.

kino_grafika

Kino Evald bylo v roce 1997 vybudováno společností CinemArt jako místo, které se má programově věnovat umělecké filmové produkci. V souladu s touto koncepcí byl zvolen i název kina: Evald, který přímo odkazuje na osobnost legendárního režiséra české nové vlny Evalda Schorma (1931-1988). Slavnostní otevření kina proběhlo 13. září 1997, na které byly pozvány osobnosti, které v minulosti spolupracovaly na divadle i ve filmu s Evaldem Schormem a následný den 14. září se promítaly Schormovy celovečerní snímky pro veřejnost.

 

Na otevření Evaldu zavzpomínal i jeden z nepřehlédnutelných postav českého filmu dlouholetý kinař Jan Jíra: „Když v roce 1995 společnost CinemArt začala uvádět do kin v té době distribucí opomíjené evropské, nezávislé a kvalitní české filmy, hledala partnery. V regionech si vytvořila síť kin, která uváděla v pravidelných termínech „Program kina art“, v Praze se partneři hledali obtížně, a proto jsme se rozhodli získat kino, jehož dramaturgii bychom mohli ovlivňovat. Po marných pokusech získat kino již zavedené jsme využili prostor v suterénu naší budovy na Národní třídě a rozhodli se nefungující restauraci Vysočina přebudovat na kino pro zájemce o kvalitní filmy. Pustili jsme se do práce a za rok a něco bylo na světě kino, které dostalo jméno podle Evalda Schorma.“

Lars von Trier

Kino bylo vybudováno podle tehdejších nejmodernějších standardů. Sedadla byla dovezena ze Španělska, v sále byla klimatizace a hned vedle byla také slušná restaurace. V prvních měsících s epochopitelně hrály zejména filmy z distribuce Cinemartu, které v té době ještě neuvádělo filmy Universalu a Paramountu, jako dnes. Hrály se tedy snímky jako Lisabonský příběh, Mraky odtáhly, ale i tehdejší fenomény Prolomit vlny Larse von Triera nebo Svéráz národního lovu, což jako tehdejší gymnazista musím potvrdit, že kdo tyto filmy v té době neviděl nebyl správný intelektuál, ale tupý komerčák.

fararuv konec5

Kino od té doby organizuje přehlídky, dnes zejména severského filmu. Přijměte také pozvání na aktuální oslavu k výročí kina Evald v pondělí 18. září v 20.30 hod v kině Evald. Zde bude na programu slavný film režiséra Evalda Schorma Farářův konec (1968), který naleznete samozřejmě v naší knize Slavná česká filmová klasika, kterou si můžete koupit na Kosmasu. Film osobně uvede kameraman filmu Jaromír Šofr.

evald_cb

Pár perliček o tradičním jednosálovém artovém kině Evald:

  • Digitalizované kino Evald má klimatizovaný sál se 72 sedadly. Do kina je umožněn bezbariérový přístup.
  • Kino Evald je členem prestižní sítě artových kin Europa Cinemas.
  • Dramaturgie tohoto jednosálového kina se po celých 20 let soustřeďuje především na artovou tvorbu. Kino pravidelně pořádá představení pro školy, pro seniory Bio Senior, pro mladé diváky Bio Junior a je společenským kulturním centrem několika filmových přehlídek a festivalů (např. Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, přehlídky BEST FILM FEST či výběr z prestižních evropských mezinárodních filmových festivalů Be2Can, dále se zde uskutečňují přehlídky filmů ze současné severské kinematografie: SCANDI, Nordfest a Dny Severu a rovněž každý měsíc tady probíhají Severské filmové čtvrtky).
  • V roce 1998 přišlo do kina Evald 44 015 diváků. V roce 2016 navštívilo kino Evald 37 500 diváků.
  • Ve stejné budově jako kino Evald se nachází stejnojmenná oblíbená restaurace.

 

 

Přidat komentář

TOPlist