Hollywoodská šlechtična Jane Fonda

Přesto se nedá říci, že by si Jane Fonda nezískávala pozornost. Její účinkování v parodii na westerny Cat Ballou, kde hraje učitelku, jež se vydává na cestu pomsty smrti svého otce za pomoci čtyř psanců, zvláště pak věčně opilého pistolníka v podání Lee Marvina, za který byl vyznamenaný Oskarem, byla rozhodně cesta správným směrem.

Jane_Fonda_1975

Naprosto zásadní změnu v jejím životě odstartovala americká válečná operace v komunistickém Vietnamu. Jane Fonda se otevřeně postavila proti americké administrativě a její přítomnost využila vietnamská propaganda. Jane Fonda navštívila za přítomnosti komunistických papalášů vojenské zajatecké tábory, kde promlouvala i s americkými vězni. Ti jí sdělili, že se o ně Vietnamci dobře starají a Jane Fonda jejich propagandě uvěřila. Třicetiletá sexbomba se tak dostala na nepsaný seznam největších nepřátel prezidenta Richarda Nixona, a to hned vedle dalšího nespokojeného odpůrce prezidenta Paula Newmana. Dnešní analogie s Trumpem je pouhým čajíčkem, proti tomu, co se tehdy v Americe odehrávalo.

 

Její akce měly mnoho sympatizantů, ale stran amerického establishmentu byla neřízenou střelou. Jane Fonda se zapletla s Černými pantery, demonstrovala na mnoha demonstracích a s kabaretní show Free The Army vystupovala na vojenských základnách na Filipínách, Havaji a v Tokiju. Samozřejmě nevynechávala ani hereckou kariéru.

kone_se_take_strileji

V sociálně kritickém snímku z období americké hospodářské krize Koně se také střílejí režiséra Sidneho Polacka ztvárnila hlavní roli tanečnice, která se společně s mnoha dalšími zoufalci musí udržet, co nejdéle na nohou v tanečním klání, aby získala finanční odměnu, oslnila Americkou filmovou akademii a odnesla si svého prvního Oskara. Tedy něco, co se jejímu slavnému tatínkovi po mnohaleté kariéře do té doby nepoštěstilo. Oné oskarové noci se nezrodila jen filmová hvězda, ale legenda amerického filmu.

The_Electric_Horseman

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist