Hollywoodská šlechtična Jane Fonda

V roce 1976 začala Jane Fonda podnikat. Založila produkční společnost a začala americké ženy učit aerobik. Natáčela videokazety a psala popularizační knihy o fitness. Amerika se po jejím cvičení doslova zbláznila. Její enormní dolarové konto slušně bobtnalo a Jane Fonda peníze naprosto podle svého přesvědčení vrážela do politiky. Sice sama nekandidovala, ale podporovala hned několik senátorů a kandidátů na prezidenta.

On-Golden-Pond

Absolutním komerčním vrcholem roku 1981 bylo dnes již legendární drama Na zlatém jezeře, kde se na plátně potkává Jane Fonda se svým otcem Henrym a Katherine Hepburn. Film o generačním střetu a vzájemném usmíření chápala Amerika i jako symbol a akt smíření. Diváci si poplakali a Henry Fonda za svůj výkon získal svého prvního a jediného Oskara. Jane Fonda svou nominaci neproměnila.

morning_after

Solidní roli si Jane Fonda zahrála také ve filmu Příští ráno, kde hraje bývalou herečku Alex, která po prokalené noci najde v cizím bytě vedle sebe v postelu mrtvolu cizího chlapa. Jelikož má kocovinu, není naprosto schopná vybavit si, co se včera stalo. Jediný komu věří je bývalý policajt Turner (Jeff Bridges), který jako jediný věří v její nevinu. Film je sice hodně komplikovaný v ději, ale Jane Fonda je v tomto filmu úžasná.

 

Film měl solidní úspěch, ostatně s komerčními výsledky si Jane Fonda do této doby nemusela dělat velké starosti. Většina jejích projektů skončila v černých číslech a kazety se cvičením vydělávaly miliony dolarů jenom jí. Pak ovšem přišel obrovský skandál. Během natáčení filmu Stanley a Iris s Robertem De Nirem se v amerických médiích objevil uvězněný americký voják, který byl přítomen během návštěvy Jane Fonda ve Vietnamu. Ten veřejně pronesl, že byl trýznivě mučen a donucen, aby Jane Fondě řekl, že se mu daří dobře a Vietnam je lidumilná země. Jeho vystoupení mělo nedozírné následky. Film naprosto propadl u diváků a Jane Fonda se stala z miláčka nepřítelem Ameriky. Rozhodla se stáhnout z Hollywoodu a přestala přijímat filmové nabídky. Rozvedla se také se svým druhým dlouholetým manželem senátorem Tomem Haydenem, kterého štědře finančně podporovala.

 

V únoru 1990 přijela do Prahy na besedu do Divadla Na zábradlí, kde vystoupila po boku Václava Havla a v roce 1993 se znovu provdala za mediálního magnáta Teda Turnera, zakladatele CNN nebo slavného programu Turner Classics, který promítá klasické hollywoodské filmy. Mimochodem Turner tak miloval Vykoupení z věznice Shawshank, že film opakoval na svém kanále pořád dokola ve velmi krátkých intervalech a dostal ho tak do povědomí diváků, Jsem si jist, že i to přispělo popularitě filmu natolik, že je dnes považován za nejzdařilejší kinematografické dílo na databázi imdb.com. Manželství skončilo roku 2001 po naprosto brutální právnické bitvě.

jane-fonda-newsroom

Na filmové plátno se Jane Fonda vrátila titulní roli v černé komedii Příšerná tchyně Roberta Luketice, kde hrála jak jinak příšernou tchyni. Bylo z toho velké mediální haló a oznámení o návratu velké herečky. Film byl sice strašný, ale diváci z něj udělali kasaštyk. Jane Fonda tak mohla pokračovat v kariéře. Kromě filmů Komorník, Otcové a dcery a Mládí se objevila i v ceněné americké televizní show Network, za kterou stáli třeba Robert Redford nebo Aaron Sorkin.

jane-fonda-robert-redford-venice-1

Nyní se tedy v Benátkách prezentují dvě americké legendy Robert Redford a Jane Fonda, která možná nemusí každému sedět, ale četl jsem její biografii a musím říct, že její život je naprosto neuvěřitelnýa rozhodně jí doporučuji k přečtení. Jane Fonda je pro mě skutečná dáma amerického filmu a jsem velmi zvědav na tento její aktuální film.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist