V roce 1976 začala Jane Fonda podnikat. Založila produkční společnost a začala americké ženy učit aerobik. Natáčela videokazety a psala popularizační knihy o fitness. Amerika se po jejím cvičení doslova zbláznila. Její enormní dolarové konto slušně bobtnalo a Jane Fonda peníze naprosto podle svého přesvědčení vrážela do politiky. Sice sama nekandidovala, ale podporovala hned několik senátorů a kandidátů na prezidenta.
Absolutním komerčním vrcholem roku 1981 bylo dnes již legendární drama Na zlatém jezeře, kde se na plátně potkává Jane Fonda se svým otcem Henrym a Katherine Hepburn. Film o generačním střetu a vzájemném usmíření chápala Amerika i jako symbol a akt smíření. Diváci si poplakali a Henry Fonda za svůj výkon získal svého prvního a jediného Oskara. Jane Fonda svou nominaci neproměnila.
Solidní roli si Jane Fonda zahrála také ve filmu Příští ráno, kde hraje bývalou herečku Alex, která po prokalené noci najde v cizím bytě vedle sebe v postelu mrtvolu cizího chlapa. Jelikož má kocovinu, není naprosto schopná vybavit si, co se včera stalo. Jediný komu věří je bývalý policajt Turner (Jeff Bridges), který jako jediný věří v její nevinu. Film je sice hodně komplikovaný v ději, ale Jane Fonda je v tomto filmu úžasná.
Film měl solidní úspěch, ostatně s komerčními výsledky si Jane Fonda do této doby nemusela dělat velké starosti. Většina jejích projektů skončila v černých číslech a kazety se cvičením vydělávaly miliony dolarů jenom jí. Pak ovšem přišel obrovský skandál. Během natáčení filmu Stanley a Iris s Robertem De Nirem se v amerických médiích objevil uvězněný americký voják, který byl přítomen během návštěvy Jane Fonda ve Vietnamu. Ten veřejně pronesl, že byl trýznivě mučen a donucen, aby Jane Fondě řekl, že se mu daří dobře a Vietnam je lidumilná země. Jeho vystoupení mělo nedozírné následky. Film naprosto propadl u diváků a Jane Fonda se stala z miláčka nepřítelem Ameriky. Rozhodla se stáhnout z Hollywoodu a přestala přijímat filmové nabídky. Rozvedla se také se svým druhým dlouholetým manželem senátorem Tomem Haydenem, kterého štědře finančně podporovala.
V únoru 1990 přijela do Prahy na besedu do Divadla Na zábradlí, kde vystoupila po boku Václava Havla a v roce 1993 se znovu provdala za mediálního magnáta Teda Turnera, zakladatele CNN nebo slavného programu Turner Classics, který promítá klasické hollywoodské filmy. Mimochodem Turner tak miloval Vykoupení z věznice Shawshank, že film opakoval na svém kanále pořád dokola ve velmi krátkých intervalech a dostal ho tak do povědomí diváků, Jsem si jist, že i to přispělo popularitě filmu natolik, že je dnes považován za nejzdařilejší kinematografické dílo na databázi imdb.com. Manželství skončilo roku 2001 po naprosto brutální právnické bitvě.
Na filmové plátno se Jane Fonda vrátila titulní roli v černé komedii Příšerná tchyně Roberta Luketice, kde hrála jak jinak příšernou tchyni. Bylo z toho velké mediální haló a oznámení o návratu velké herečky. Film byl sice strašný, ale diváci z něj udělali kasaštyk. Jane Fonda tak mohla pokračovat v kariéře. Kromě filmů Komorník, Otcové a dcery a Mládí se objevila i v ceněné americké televizní show Network, za kterou stáli třeba Robert Redford nebo Aaron Sorkin.
Nyní se tedy v Benátkách prezentují dvě americké legendy Robert Redford a Jane Fonda, která možná nemusí každému sedět, ale četl jsem její biografii a musím říct, že její život je naprosto neuvěřitelnýa rozhodně jí doporučuji k přečtení. Jane Fonda je pro mě skutečná dáma amerického filmu a jsem velmi zvědav na tento její aktuální film.