Nejslavnější adaptace Stephena Kinga II

Tento týden ovládne světová kina adaptace slavného bestselleru  Stephena Kinga To a jelikož jsme už jednou průvodce filmem Kingovi věnovali, uteklo již 7 let, takže je na místě pokračovat.

It_2

Prvního průvodce adaptacemi Stephena Kinga si můžete připomenout zde. Zfilmovanou premiéru týdne horror TO napsal mistr v roce 1986 a přiznám se, že jsem knihu četl tak o deset let později. Musím však uznat, že si na rozdíl od jiných Kingovek tuto knihu poměrně dobře pamatuji, byť není moje nejoblíbenější. Kniha už byla jednou zfilmována, ale byla to televizní adaptace, nikoli filmová, takže na stříbrná plátna se kniha dostává poprvé. Recenzi budeme publikovat příští týden a zatím se můžete podívat na tuto hodně podařenou úvodní minutu z nového filmu.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Stanley Kubrick - filmografie

V prvním průvodci jsme zmínili, že se budeme věnovat také Kingově adaptaci Osvícení, kterou natočil Stanley Kubrick. Pokud Kinga znáte, tak víte, že tento film nikdy nevzal na milost. Důvod je nasnadě. Kubrick naprosto svévolně manipuloval s jeho textem a provedl velmi zásadní změny. Film má na RealFilmu tuto samostatnou recenzi. King pak inicioval natočení 273 minut dlouhou minisérii, jež je výrazně věrnější předloze a ačkoli na ní většina kritiků nenechala nit suchou, pokud patříte ke Kingovým obdivovatelům, nenechte si jí ujít. Je to docela přehlédnutý televizní klenot. Ale podotýkám, že to je hlavně pro fajnšmekry, co mají rádi knižní předlohu, pro ostatní to může být poněkud dlooouuuuuhé.

Dead zone

Rád bych doplnil také Mrtvou zónu. Posledně jsme psali, že jí naleznete v profilu Davida Cronenberga, což je pravda, ale od té doby film naleznete také v samostatné recenzi. Jen pro doplnění kniha se dočkala také stejnojmenné veleúspěšné televizní show, která běžela i na českých televizích a trvala 6 sezón a filmového herce Christophera Walkena nahradil Anthony Michael Hall.

 

S postupem let se ukázalo, že diváci i kritici přehlédli jednu velmi slušnou adaptaci Kingových povídek do snímku Kočičí oko (Cat´s Eye), kterou natočil zkušený řemeslník Lewis Teague v roce 1985 s prvotřídním castingem čítajícím Jamese Woodse, Drew Barrymore nebo Roberta Hayese. Tři povídky spojující zatoulaná kočka jsou proměnlivé kvality, ale povídka Nekuřáci si zaslouží absolutorium a patří k nejlepším Kingovým adaptacím vůbec, ostatně právě tato povídka patří mezi mé vůbec nejoblíbenější krátké příběhy mistra pera. Tak tedy tři příběhy by se daly shrnout takto. Náruživého kuřáka vydírá šéf protikuřácké léčebny. Tenisový profesionál doplatí na nevěru s manželkou mocného gangstera. Malou holčičku terorizuje krutý skřítek. Mimochodem u tohoto filmu byl Stephen King rovněž autorem scénáře.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist