Noční můra v Elm Street (1984)

Noční můra v Elm Street (1984)

USA 1984, Nightmare on Elm Street, režie a scénář: Wes Craven, kamera: Jacques Haitkin, hudba: Charles Bernstein, střih: Patrick McMahon, Rick Shaine, hrají: John Saxon, Heather Longenkamp, Robert Englund, Johnny Depp, Ronee Blafly, Jesu Garcia a další…

1.85:1, barevný, 35mm, 91 minut

Film:

Hlavní hrdina Fred Krueger (Robert Englund) se začíná zjevovat ve snech skupince puberťáků a tam je straší k smrti. Pokud se nezvládnou probudit, tak je čeká velmi nepříjemná zkušenost korunovaná smrtí jak ve snu, tak i ve skutečnosti.

Skutečně to není překlep v prvním díle se Krueger opravdu jmenuje Fred a nikoliv Freddy, tak ho diváci překřtili až po fenomenálním úspěchu jeho filmové série. Ale k té byla ještě dlouhá cesta.

Středoškolský učitel a jeden z nejlepších režisérů horrorů pro náctileté Wes Craven sice natočil řadu dnes kultovních horrorů a v roce 1984 už byl zkušeným harcovníkem, ale Fredu Kruegerovi tehdy žádné studio nevěřilo. Paradoxně o peníze nejdéle vyjednával se studiem Disney, kterým se námět docela líbil, ale i to nakonec couvlo. Craven při své prezentaci v Hollywoodských studiích vyprávěl novinový článek o dětech tchajwanských uprchlíků, které zemřely ve spánku po strašlivých nočních můrách a doplnil je o postavu pohádkového démona hýřícího černým humorem, který si určuje pravidla hry a prostředí. Jeho podobu určilo několik zdrojů, ale především postava nechutného chlápka, který Cravena vyděsil, když mu zíral do pokoje, když mu bylo 10. Ten chlápek měl na sobě špinavý pruhovaný svetr a hučku!

Noční můra v Elm Street (1984)

Film nakonec financovalo za 2 miliony dolarů malé studio New Line Cinema, které naprosto správně vycítilo trhák. Mimochodem je to právě toto studio, které stojí za letošním megahitem To, který se právě stal nejvýdělečnějším horrorem všech dob. S rozhodnutím opravdu nespěchali, snímek odklepli až po 3 letech, kdy si vzali čas na rozmyšlenou. Při započítání inflace se 2 miliony rovnaly zhruba takové muzice, co byste dnes pořídili za 15 milionů, což se rovná zhruba polovině Stáhni mě do pekla Sama Raimiho a více méně srovnatelně s horrorem Podivní. Mimochodem Wes Craven si evidentně Raimiho oblíbil, protože když se budete dívat pozorně, všimněte si, že jedna z dívek si pouští Evil Dead, aby neusnula. Sice jen trailer, ale i tak je to od staršího kolegy moc hezká pocta pro tehdy ještě mladého cucáka, co říkáte?

Noční můra v Elm Street (1984)

Každopádně i s takovými penězi se dá kouzlit a to Wes Craven uměl vždy na výbornou. V temné atmosféře mu dopomáhá slavný ústřední motiv filmu, který je sice úlitbou době svého vzniku, ale pořád působí děsivě. Hlavní devízou bylo ale obsazení skvělého herce Roberta Englunda, který se v titulní roli skutečně našel a diváci ho milovali, ostatně proto ho také producenti překřtili do dalších dílů na Freddyho. Craven v žánru slasheru nastavil laťku proklatě vysoko, ale hlavně nastavil nový směr, protože z nemluvných a neporazitelných zabijáků Michaela Myerse z Halloweenu a Jasona Vorheese z Pátku třináctého udělal ukecaného a skrz naskrz zábavného ikonického padoucha první třídy.

Noční můra v Elm Street (1984)

První noční můra musí jako každá jednička představit své hrdiny, tedy skupinku středoškoláků a zároveň začít odhalovat identitu Freda Kruegera, ale především nastavit pravidla hry. Důležité je neusnout a zůstat pannou, chlapci totiž v této sérii opravdu nemají na růžích ustláno a tak postupem času není ani jeden, který by zdvihl svůj vítězný prapor. Ve filmu debutoval mladičký Johnny Depp, kterého tvůrci podle půvabné legendy obsadili, že Cravenova dcera řekla, že vypadá zasněný.

Noční můra v Elm Street nakonec vydělala jenom v kinech 25,5 milionů dolarů a vynutila si řadu pokračování, která mají dodnes velmi početné tvrdé jádro fanoušků. Pro zajímavost film a potažmo celá série společnost New Line Cinema zachránila před bankrotem. V roce vznikl remake z dílny Platinum Dunes, tedy produkční mašinérie Michaela Baye, který snímal vynikající klipař Samuel Bayer, ale film skončil komerčním debaklem a po pravdě plným právem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

nightmare-on-elm-street-poster

Přidat komentář

TOPlist