Osudová přitažlivost (1987)

Nejslavnější erotické thrillery

USA 1987, Fatal Attraction, režie: Adrien Lyne, scénář: James Dearden podle svého předchozího scénáře, hudba: Maurice Jarre, kamera: Howard Atherton, střih: Peter E. Berger, Michael Kahn, hrají: Michael Douglas, Glenn Close, Anne Archer, Ellen Hamilton Latzen, Fred Gwynne

119 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší film, režie, herečka v hlavní roli (Glenn Close), herečka ve vedlejší roli (Anne Archer), střih, adaptovaný scénář, BAFTA – nejlepší střih, nominace na BAFTA – nejlepší herec (Michael Douglas), herečka ve vedlejší roli (Anne Archer)

Dan Gallagher (Michael Douglas) je šťastně ženatý úspěšný právník. Jednoho dne odjede celá rodina na víkend a Dan zůstává sám ve městě. Na jednom večírku se seznámí s Alex Forrestovou (Glenn Close), se kterou stráví noc. Pro Dana to byl obyčejný románek: aférka na jednu noc bez zvláštního významu. Jenomže to netušil, že si na něj Alex začne dělat nároky a nebere si přitom vůbec žádné servítky. Dan bude muset jít doma s barvou ven, jenže bude to stačit?

Britský scenárista James Dearden natočil v roce 1979 středometrážní snímek s názvem Rozptýlení. Když ho uviděli producenti, koupili od něj za pár dolarů práva na námět a začali shánět peníze na celovečerní film. Velkou roli sehrála náhoda, když Dearden jednoho dne cestoval ve stejném letadle jako Michael Douglas. Dali se do řeči a Douglas řekl, že by rád natočil film o nevěře a Dearden mu řekl, že by měl pro něj prima námět. To byl signál producentům, kteří do té doby neměli ani tušení kdo by měl roli Dana hrát, protože podle scénáře se jim jevila krajně nesympatická.

FATAL ATTRACTION (1987)

Producenti nabízeli film celé řadě režisérů, z nichž nejblíže ke smlouvě měl John Carpenter a Brian De Palma. Carpenter měl s Douglasem dobré vztahy, protože mu produkoval Starmana, ale film odmítl s tím, že mu příliš připomíná starší snímek Clinta Eastwooda Play Misty for Me, který má skutečně společnou celou řadu znaků a De Palma mimo jiné řekl, že si nemyslí, že by byl Michael Douglas nějak zajímavý herec, který by dovedl tak náročnou roli zahrát. Později toto prohlášení odvolal s omluvou.

Režii přijal britský režisér Adrien Lyne (Flashdance), kterému se námět líbil a od první chvíle si s Douglasem sedl. Potom musel prohlížet všechny záběry vybraných hereček a zastavil se u Glenn Close, kterou schválil po 25 sekundách. Oficiálně jí nabídl roli a přitom jí řekl, že by bylo dobré, aby shodila 5 kilogramů. Herečka souhlasila a potěšená tím, že byla vybrána z takové plejády hvězd, které ve filmu chtěly hrát, se začala intenzivně připravovat na roli. Svou postavu konzultovala s psychology, kteří jí popsali celou diagnózu, jíž zřejmě filmová Alex trpí. Když se objevila na natáčení byl režisér velmi překvapený, protože měl vždy představu, že je to sebejistá a milá dáma, zatímco v průběhu natáčení se proměňovala v psychicky labilní a všehoschopnou zlou megeru.

Adrien Lyne natáčel film v příjemné uvolněné atmosféře, čímž docílil zejména naprosto úchvatné milostné scény plné jemného humoru. Celé odpoledne nechal běžet kameru a s herci improvizoval, aby vše ve filmu vypadalo přirozeně. Natáčení proběhlo hladce, nepřekročil se plánovaný rozpočet a po projekci si všichni spokojeně zatleskali nad odvedenou prací.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist