Průvodce filmy Projektu 100 roku 2017

Vzpomínám na léta školou povinná, kdy jsem poprvé navštívil filmy z Projektu 100, který vychází z dlouholeté osvětové činnosti Asociace českých filmových klubů. I letos půjde do kin kolekce klasických filmů.

p100-2017-slide-full-hd-v1

Dramaturgové Projektu 100 se rozhodli, že bude dobré pokud kromě jednotlivých velkých děl světové kinematografie nabídnou publiku také žánrové snímky, ve kterých se samozřejmě naleznou také klasická filmová díla, které by mělo zejména mladší publikum vidět. Projekt je ostatně cílen zejména na školní mládež, ačkoli si myslím, že se najde i řada starších příznivců, kteří neodolají zhlédnout své oblíbené filmy na velkém plátně. Volba letos padla na žánr sci-fi, které si třeba pro svou retrospektivní sekci zvolilo i letošní Berlinale. Důvod je nasnadě. Klasické sci-fi snímky jsou divácky atraktivní, v poslední době se dočkávají drahých restaurování a jak jsme psali včera, i takový film jako Blade Runner, který byl vždy spíš symbolem komerčního propadáku je dnes hodnocen jako filmové dílo a producenti mu stále věří, když do jeho pokračování investují více než 150 milionů dolarů.

 

Projekt 100 však není komerční projekt, ale osvětový a klidně použiji i slova bohulibý, ačkoli ve světle dnešních zparchantělých názorů  se může stát brzy i takové zdánlivě nevinné slovo politicky nekorektním. Letošní vydání Projektu 100 nabízí tyto filmy v chronologickém pořadí.

Průvodce Sci-fi I

Snímek Georgese Méliese Cesta na Měsíc se stal prvním blockbusterem filmové historie, který byl však následně zapomenut. Roku 1993 byla objevena jedna barevná filmová kopie, která byla považována za ztracenou, a tak se rozjela jedna z nejdůmyslnějších a nejnákladnějších restaurátorských akcí v historii filmu. Podivuhodná cesta doplňuje Méliesovu Cestu na Měsíc a vytváří tak výjimečný zážitek pro všechny milovníky filmu. Pokud si kladete otázku, zda jsem se nepřepsal, když tvrdím, že se jedná o barevný film, tak dlužím malé vysvětlení. Cesta na měsíc byla samozřejmě natočená na černobílý materiál, ale existovala i kolorovaná distribuční kopie, která se kinařům nabízela za dvojnásobnou cenu. Ta se prováděla v ateliérech věhlasného Charlese Pathé (to je ta firma s kohoutem ve znaku) a zaměstnávala na 200 koloristů!

 

Členové astronomického klubu se scházejí, aby si vyslechli přednášku profesora Barbenfouillise. Ten jim popisuje svůj záměr objevné cesty na Měsíc. Prvotní rozpačité reakce vystřídá touha po poznání. Pánové ze svých řad vyberou pět členů výpravy, která se pod vedením profesora Barbenfouillise vydá do dílen, kde dělníci vyrábějí vesmírnou raketu ve tvaru nábojnice. Vystoupají na střechu dílny, aby se rozhlédli po průmyslové krajině města a viděli, jak je opodál odléván obrovský kanón, z něhož bude raketa vzápětí vystřelena. Po slavnostním vzletu rakety se rázem ocitají na Měsíci, kde objevují pohled na planetu Zemi, fantaskní krajinu měsíčních kráterů a především Selenity, obyvatele Měsíce. Členové výpravy upadnou do zajetí, ale po úspěšném útěku se jim podaří dostat se zpět na planetu Zemi, kde je uvítá slavnostní průvod.

Cesta do pravěku (1955)

Ačkoli snímek Cesta do pravěku Karla Zemana není přímo v nabídce klasického Projektu 100, lze si snímek objednat na školní představení. Zde si přečtěte naší recenzi filmu a rozšířenou naleznete v naší Slavné české filmové klasice, která je k mání jako naše ostatní tituly z klasické filmové edice na Kosmasu.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist