Svět podle Prota (2001)

k-pax-1

K-Pax, USA/Německo, režie: Iain Softley, scénář: Charles Leavitt podle knihy Genea Brewera, kamera: John Mathieson, hudba: Ed Shearmur s titulní písní Sheryl Crow a Eltona Johna, střih: Craig McKay, hrají: Jeff Bridges, Kevin Spacey, Mary McCormack, Alfre Woodard, David Patrick Kelly, Saul Williams

 

121 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný

 

Film:

 

Robert Porter/Prot (Kevin Spacey) je toho času na psychiatrii. Ostatně kdybyste tvrdili co on, byli byste tam milí čtenáři RealFilmu také. Ale jako tip to neberte, někdo musí také pracovat nebo chodit do školy. Prot totiž tvrdí, že je na Zemi jenom na návštěvě. A jeho historka má docela zajímavý základ, tvrdí totiž, že pochází z planety K-PAX, kterou dokáže velmi slušně popsat. Jeho lékařem je Dr. Marc Powell (Jeff Bridges), ostřílený a trochu cynický profík ze státní nemocnice, kterého pacient vyvádí z klidu. Léčit se dá totiž velice těžce a jeho fyzické projevy nejsou v normálu. Je zatraceně možné, že je Robert Porter opravdu mimozemšťan?

 

Svět podle Prota sice nikdy nesesbíral žádné Oskary ani nevyhrál velký filmový festival, ale dnes patří k jednomu z nejlépe hodnocených filmů na databázi csfd.cz (86%) a na imdb.com má hodnocení velmi slušných 7,4 bodů (z možných 10, ale nejvíc mají filmy 9) a z mého úhlu pohledu je to jeden z nejvíce přehlédnutých filmů posledních dvaceti let, které stojí na dvou hereckých bardech Kevinu Spaceym a Jeffu Bridgesovi (Malý princ, Opravdová kuráž, Iron Man, Muži, co zírají na kozy, Big Lebowski, Za každou cenu), kteří by si za své výkony oba zasloužili Oskara.

kpax_2

Dost nechápu, jak mohli před šestnácti lety diváci přehlédnout tak kvalitní film a zejména kritici film dost nemilosrdně sestřelili. Negativně se o filmu vyjádřili třeba v Hollywood Reporter nebo Rolling Stone a pozitivně snad jenom ve Washington Post nebo u renomovaného kritika Rogera Eberta. Přiznám se, že já jsem film objevil rovněž až v naší videopůjčovně pár měsíců po premiéře, takže jeho pouť v kinech jsem rovněž nepodpořil.

 

Původně měl ve filmu hrát Will Smith jako Prot. Spaceyho agent slavnému herci poslal scénář a ten se pro projekt okamžitě nadchnul a řekl, že Prota bere. Agent ho však zchladil a řekl mu, že producenti mu nabízí roli psychiatra, že role je zatím obsazená Smithem. Spacey tedy s díky odmítl. Tři a půl roku uteklo jako voda, projekt se nehýbal a Smith se nakonec z projektu vyvázal, protože nevěděl, jak postavu uchopit. Najednou producenti zavolali přímo Spaceymu, že jestli chce Prota, má ho mít. Spacey nadšeně kývl. V knize, podle které je film natočen se velmi často hovoří o kultovním snímku Starman a producenti se rozhodli oslovit hlavního herce z tohoto filmu Jeffa Bridgese. A ten souhlasil. Bridges se tedy tentokrát vyvázal z mimozemšťana a přešel na druhý břeh k pozemšťanům a udělal dobře.

kpax-3

Uvědomili jste si někdy, jak diváci konstantně obdivují filmy z psychiatrie? Pokud se povedou, pochopitelně. Ale říct o filmech Přelet nad kukaččím hnízdem, Terapie láskou nebo 12 opic, že jsou nepodarky, určitě nebude všeobecný precedens.

 

Psychiatrie není exaktní věda a příběh filmu Svět podle Prota je cokoli, jen ne jednoznačný. Děj filmu neustále klade otázky a dává nejednoznačné odpovědi, čímž diváka udržuje v neustálém pochybovačném módu. Na jedné misce vah je okouzlující Prot, který neustále obdivuje a nachází nové věci, které by běžnému smrtelníkovi měly být naprosto zřejmé a běžné a na druhé je workoholik s jasným názorem na svět, který stojí nohama pevně na zemi.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist