To (2017)

To_3

IT, USA, režie: Andy Muschietti, scénář: Gary Dauberman, Cary Fukunaga, Chase Palmer podle románu Stephena Kinga, hudba: Benjamin Wallfish, kamera: Chung-hoon Chung, střih: Jason Balantine, hrají: Jaden Lieberher, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lilis, Finn Wolfhard, Chosen Jacobs, Jack Dylan Grazer, Wyatt Olef a Bill Skarsgaard jako Pennywise

135 minut, 2.39:1, ARRI Alexa XT a ARRI Alexa XT M, barevný

Film:

Je konec osmdesátých let minulého století. Georgie Denbrough právě dostal od svého milovaného staršího brášky lodičku napuštěnou voskem, aby si jí mohl pustit v deštěm vzniklé říčce před domem. Lodička se rozepluje rychleji, než očekával a pak zmizí v odpadní stoce. Georgie je zoufalý a pak náhle spatří v kanále klauna Pennywise (Bill Skarsgaard), který mu nabídne, že mu lodičku vrátí a navíc ho pozve na cukrovou vatu, kolotoče a bandu dalších kamarádů. Jenže Pennywise není žádný klaun, je to zatracená stvůra, která chlapečkovi ukousne ruku a stáhne ho do kanálu.

O pár měsíců později si jeho bráška Bill (fantastický Jaden Lieberher – Půlnoční dítě) společně s kamarády losery začnou užívat léto v jejich domovském městě Derry. Bill se stále snaží najít alespoň tělo stále ztraceného Georgieho. Jenže situace se vyhrocuje. Ve městě mizí další a další děti, rodiče jsou stále více zoufalejší a Billovým kamarádům se každému jednomu po druhém ukazují temné vize jejich dětských strachů se společným jmenovatelem ďábelským klaunem a červenými balonky.

It_1

Stephen King před třemi dekádami sepsal příběh a mnoha lidem otevřel oči. Ti roztomilí klauni z poutí, kteří dávají dětem balónky nejsou jen zábavní, může v nich být koncentrované zlo. To je bezesporu jedna z nejslavnějších knih Stephena Kinga a bezesporu nejrozsáhlejší, pokud tedy vynecháme příběhy na pokračování z cyklu Temná věž. Coulrophobia je odborný termín označující nedefinovaný strach z klaunů a pokud jste tuto fóbii dosud neměli, tak po zhlédnutí tohoto filmu ji mít určitě budete. Nebojte.

Knihu To jsem četl, a to v době kdy jsem Kinga hltal zdaleka nejvíc, tedy někdy kolem svých šestnácti, což je už bezmála dvacet let. Musím ale říct, že už při čtení jsem si představoval opravdu velmi silný vizuální zážitek. Při sledování filmu mi byla řada pasáží hodně povědomá a vzpomínal jsem si na ně z románu. Na druhou stranu trochu mě ale zase zamrzelo, že se z filmu poněkud vytratila specifická atmosféra Derry, které jsem si představoval hodně jinak.

To_4

Film je samozřejmě vždy jiný, než kniha, ale první polovina románu, kterou film zpracovává podle mého soudu scénář adaptuje sice volněji, ale drží se všeho podstatného a nepřidává rušivé elementy. Je také dobré zmínit, že filmaři posunuli děj z roku 1957 do let 1988 a 1989.

TO již jednou filmaři zpracovali, a to v televizní verzi, kde legendárního klauna Pennywise ztvárnil Tim Curry. Do kin se však TO v celovečerní stopáži dostává poprvé a vzhledem k tomu, že filmová a televizní adaptace má hodně odlišné vyjadřovací možnosti a od roku 1990 se výrazně posunuly digitální efekty a navíc na sesli usedl zatraceně dobrý režisér, máme tady co do činění s jedním z nejlepších horrorů tohoto roku, který se dost dobře může stát kultovním dílem.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist