To (2017)

It_2

Film vznikl ve studiu Warner Bros, které dokazuje, že horrorům dává vyniknout, o tom ostatně svědčí i dva trhákyV zajetí démonů a V zajetí démonů 2 a smlouva s Jamesem Wanem. Letos pak To a Annabelle 2 patří k nejúspěšnějším titulům tohoto roku, a to nejen z hlediska tržeb, ale i přijetí filmových recenzentů. Tato vzácná shoda mě jako fanouška žánru nesmírně těší.

TO natočil chráněnec Guillerma Del Tora André Muschietti, který diváky vyděsil velice úspěšným solidním horrorem Mama z roku 2013. připomeňte si i jeho krátkometrážní snímek Mama.

To-5

Po několikaměsíční práci na scénáři vystřídal jako realizátor jiného dobrého filmaře Caryho Fukunagu. Fukunaga nakonec vedení studia nepřesvědčil o své režijní vizi, byť to s atmosférou rozhodně umí, což dokázal zdařilou dobovkou Jana Eyrová. Muschietti však na rozdíl od vedení studia našel ve scénáři řadu bodů, kterých se chtěl držet a vyžádal si, aby Fukunaga na projektu pokračoval v roli scenáristy, což mu studio umožnilo.

Andy Muschietti na to šel sympaticky od podlahy. Po rozsáhlém castingu, který se mu opravdu povedl a obsazení švédského talentu Billa Skarsgaarda do role klauna Pennywise rozhodl, aby se děti s klaunem až do začátku natáčení nesešly. Jejich reakce na klauna jsou tedy bezprostřední a nikoli hrané. Geniální a prosté, že milý Watsone. A v tom je TO geniální. Je to vlastně přímočará a jednoznačná jízda, která nepotřebuje žádné berličky a flashbacky.

To_6

Děti se chovají racionálně a vše od začátku logicky směřuje k velkolepému finále, které zakončí nápisem IT: Chapter One. Čtenáři předlohy ví moc dobře, co následuje, protože román je rozdělený do dvou polovin a příběh navazuje po 27 letech. Stejně tak udělali i filmaři a bylo to dobře. Na druhou stranu, kdyby film propadl, měli by uzavřený příběh, a to je z mého pohledu také moc dobře.

Filmařům se skvěle podařilo navodit atmosféru roku 1989, a to i za pomoci nostalgických momentů jako jsou programové poutače nad městským kinosálem, kde odehrávaly letní blockbustery roku 89 jako pokračování Noční můry z Elm Street nebo Smrtonosná zbraň 2. Soundtrack zní také velmi solidně a trikově dávám filmařům obrovské plus zato, že jejich efekty vypadají jakoby je někdo dělal v osmdesátých letech! S tímhle filmem si prostě dali všichni obrovský kus práce a zároveň srdce filmových fandů. Pro mě je tohle předčasný vánoční dárek a pro milovníky žánru naprosto povinný kousek k návštěvě kina.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

foto: New Line Cinema/Warner Bros

it_poster

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist