16. ročník přehlídky FILM SOKOLOV bude na téma KONEC

V sokolovském MDK se již příští víkend 13.–15. října 2017 uskuteční již XVI. FILM SOKOLOV. Tématem letošního ročníku je KONEC a akce je je pro všechny návštěvníky jako obvykle zcela zdarma.

 film-sokolov

   V pátek 13. 10. se mohou návštěvníci těšit na zahajovací film Spousta dětí, opice a zámek (Lots of Kids, a Monkey and a Castle, 2017) nebo na večerní projekci filmu Jízda (1994) z 35 mm kopie. Sobotní program nabídne slavný muzikál Zrodila se hvězda (A Star Is Born, 1954), plný spektakulárních hudebních čísel o kráse života v iluzi a touze po tom, být hvězdou. V současnosti se dokončuje již třetí verze této slavné filmové divadelní předlohy s Bradley Cooperem v titulní roli.

A-Star-is-Born-1954

V neděli se můžete vydat na výlet po okolí Sokolova s panem Vladimírem Bružeňákem a nebo na výstavu pohřebních uren, kterou můžete ale navštívit po celé trvání festivalu.

V přednáškovém programu se bude Hana Prokšová věnovat Konci češtiny v Čechách? a tomu, zda už je s naší mateřštinou amen. Petr Szczepanik, poodhalí Filmové konce filmu. Přednáška si z různých projevů reflexivity a autotematičnosti vybere ty, které prorokují, alegorizují či oplakávají konec kinematografie jako konec jedné éry – konec, který v sobě zároveň skrývá zárodek něčeho nového, ať už je to období úpadku vizuality, nebo jiné, radikálnější umění. Schválně si připomeňte našeho staršího průvodce filmem na téma nejslavnější filmové konce.

„Happy end. Vyústění. Katarze. Jestli je něco společné všem filmům, je to konec. A nejen jim. Končí filmy, končí cesty, končí vztahy, končí životy. Závěrečné titulky, návraty, rozchody, smrt. Žádný příběh není nekonečný, jen některé se mohou znova opakovat v nekonečném cyklení a lidské nepoučitelnosti. Ale na konci tunelu bliká jedno klišé: po každém konci totiž přijde začátek něčeho nového. Konce, ať už ty happy, nebo ne-happy, jsou vlastně přerodem nutným pro začátek toho, co má přijít. Lepšího, horšího, stejného, jiného, ale hlavně nového. A proto je potřeba přijímat nejenom začátky, ale i konce jako to, co hýbe našimi životy kupředu a nenechává nás navěky čekat uprostřed zápletky,“ říká Hana Prokšová, ředitelka Filmu Sokolov, a zdůvodňuje tak výběr letošního tématu.

 

Filmově-vzdělávací seminář Film Sokolov připravují každoročně studenti a absolventi různých oborů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy za laskavé finanční i organizační podpory města Sokolov a ministerstva kultury.

 

Více informací naleznete na www.facebok.com/filmsokolova www.filmsokolov.cz.

Přidat komentář

TOPlist