Blade Runner 2049 (2017)

blade-runner-1

USA/VB/Kanada, režie: Dennis Villeneuve, scénář: Hampton Fancher, Michael Green podle námětu Hamptona Fanchera a povídky P. K. Dicka, hudba: Hans Zimmer a Benjamin Wallfish, kamera: Roger Deakins, střih: Joe Walker, hrají: Ryan Gosling, Harrison Ford, Robin Wright, Sylvia Hoeks, Dave Bautista, Jared Leto, Ana de Armas, Mackenzie Davis

164 minut, 2.39:1, 70 mm, ARRI Alexa

Film:

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný.

Nebudu se dále rozepisovat o ději, jako kolegové recenzenti, protože to v případě tohoto filmu opravdu není dobrý nápad. Věřím tomu, že kdybych napsal cokoli dalšího, mohlo by to vyznít celkově asi všelijak a určitě to není scénář, který by z tohoto filmu dělal výjimečné filmové dílo, ačkoli příběh je opět skvělý a originální.

Blade-Runner-2049-2

Jak víte, řadím se k fanouškům originálního filmu, který jsem ostatně zařadil do naší knihy Slavná světová filmová klasika. Chápu, že existují jedinci, kteří originál neznají a vím, že je i celá řada těch, která originál dokonce nemá ráda. Nepředpokládám však, že by se na dvojku vydal kdokoli, kdo jedničku neviděl a nelíbila se mu. To ostatně zjistilo i studio SONY, které film vyrobilo. Film Blade Runner 2049 mladší generaci skoro vůbec neoslovil a složení diváků odpovídá vesměs divákům střední generace. To tedy na úvod. Tedy ještě pro úplnost, podívejte se ještě na recenzi originálního filmu a tento článek s krátkými předfilmy, které sice nemusíte vidět před návštěvou kina, ale určitě tím nic nezkazíte. Pokud jste už za uplynulý týden film v kinech viděli a tyto filmy dosud neznali, tak se na ně určitě podívejte.

Tvůrci už také trochu poodkryli genezi nápadu na pokračování. Producenti totiž oslovili scenáristu původního filmu Hamptona Fanchera. Ten nabídku přijal, ale jeho vyhotovení není úplně běžné. Místo scénáře totiž odevzdal 120 stránkovou novelu, ve které rozepsal nový příběh a zároveň do ní vrátil motivy, které byly v původním filmu. Když byl požádán o vyhotovení standardního scénáře, tak se slovy, že už má Blade Runnera dost, za sebou práskl dveřmi.

bladerunner2049-3

Novela tak skončila na stole Ridleyho Scotta a Harrisona Forda. Ford byl z nápadu na pokračování děje nadšený a Scott také. Jenže pak se stala spousta věcí. Scott se upsal u Foxů Marťanovi a rozhodl se převzít i režisérské otěže u filmu Alien: Covenant. V rámci respektu k ostatním a skutečnosti, že nikdo nemládne, ani Harrison Ford, se rozhodl nabídnout režii k dispozici a první volbou byl kanadský filmař Dennis Villeneuve.

Ten patří k velkým fanouškům originálu a možnost režírovat dvojku mu přišla sice lichotící, ale zároveň si nebyl jistý, zda je kam navázat. Když zjistil, že Ford je už dávno na palubě a námět provází vzrušené ohlasy, rozhodl se dát celému projektu šanci. Po přečtení měl jasno, do hlavní role obsadí Ryana Goslinga a jako svérázného strůjce androidů Davida Bowieho. Gosling roli přijal a Bowie v průběhu námluv zemřel. Na jeho místo tak nastoupil oskarový Jared Leto.

blade_runner_2049_4

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist