Blade Runner 2049 (2017)

blade_runner_2049_4

Blade Runner 2049 je opět pohrobek filmu noir zasazený do atraktivních kulis futuristického Los Angeles, které od prvního filmu doznalo řady změn, ale přitom mu zůstal zachován pomyslný génius locí. Na zpracování výpravy jsem se těšil a přitom i obával nejvíce. Původní vize inspirovaná kultovním Metropolisem je dnes spíš souvislá betonová hmota přerušovaná jen bulváry s projekcemi připomínajícími staromódní neóny. Interiéry jsou takovou zvláštní kombinací ošuntělosti, geometrické přesnosti a neurčité futuristické architektury mísící prvky starověkého Egypta, Art Deca, 60. let a opery v Sydney. Zajímavým nápadem jsou pak obří erotické sochy, které do filmu vymyslel sám režisér.

Návrháři kostýmů pak co nejvíce vycházeli z originálního filmu a vrátili do hry noirový vzhled čtyřicátých let, včetně účesů, ale zároveň se také hodně otevřeli dalším inspiračním zdrojům – některé kostýmy evokují asijská kimona, je tam vidět oblíbený retro styl z amerických padesátek, ale i mírně ošuntělá současná móda. Harrison Ford hraje objektivně v šedém tričku, které koupíte za stovku v běžném obchodě s textilem.

bladerunner2049_5

Blade Runner 2047 není v žádném případě akční film, to ostatně nebyl ani originál. Je to vizuálně strhující chytrá sci-fi, která klade na diváky nároky. Ve filmu jsou kladeny otázky o smyslu lidské existence, o smyslu bytí, o podstatě lásky, o lidské duši. Tohle opravdu není klasický blockbuster za 150 milionů dolarů hodící se k pop cornu a trousící jednu hlášku za druhou. Na druhou stranu je to i zábava, tohle není samožerské intelektuální sci-fi, ale vizuální pastva pro oči. A jelikož je film samozřejmě obrazovo zvukový záznam, je i zvukové stopě věnována značná pozornost. Uznávám, že jsem z toho dunění a rachotu měl chvílemi až fyzické nevolnosti.

Co se také nemění je velký zdvižený prst nad tématem umělé inteligence, který je aktuálnější než v roce 1982. Vize porna budoucnosti jak je předvedena v Blade Runnerovi 2049 podle mého názoru s největší pravděpodobností dojde i naplnění. Ohledně androidového záporáka, kterého hrál v jedničce Rutger Hauer došlo ve dvojce ke změně pohlaví. Tentokrát je hlavním padouchem Luv v podání nizozemské modelky Sylvie Hoeks, která hrála v solidně vystavěném thrilleru Nejvyšší nabídkaGeoffrey Rushem. Její vyšinutá figura je skutečně ukázková a uvidíme, zda se jí podaří zapsat do historie stejně jako Hauerovi.

bladerunner2049_6

Na co ale zřejmě čekáte je jak k sobě ladí Ryan Gosling a Harrison Ford. Předně Ford se objeví zhruba až kolem sté minuty filmu, nebojte se ale, že byste si jeho šarmantně zestárlého Deckarda neužili. Harrison Ford ve filmu podává výkon vskutku oskarový a hodně bych se divil, kdyby ho nečekala alespoň nominace. To samé ovšem platí i o Ryanu Goslingovi (La La Land, Drive, Bláznivá, zatracená láska, Okamžik zlomu, V lepší společnosti, Den zrady). Gosling pod vedením kanadského režiséra prozkoumává kromě své stabilní mírně divné polohy, niterné prožitky, záchvaty vzteku i stoickou polohu.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist