České filmy na podzimních světových festivalech

Podzimní festivalová sezóna je v plném proudu a nechybí v ní ani české filmy. Na evropské i mimoevropské festivaly míří hrané, dokumentární i řada filmových koprodukcí s českou účastí.

baba_z_ledu

Velký zájem je stále o českého oscarového vyslance – Bábu z ledu, pozornost budí i karlovarský vítěz Křižáček. K největším úspěchům patří uvedení tří českých dokumentů na nejvýznamnějším světovém dokumentaristickém festivalu IDFA, který se koná v druhé polovině listopadu v Amsterdamu. Do Holandska zamíří Klusákův Svět podle Daliborka, Nic jako dřív autorského dua Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské a Švéd v žigulíku, který je režijním debutem novináře Petra Horkého. Cestu filmů na zahraniční festivaly pomáhá tvůrcům uskutečňovat i Czech Film Center, oddělení Státního fondu kinematografie, který většinu uvedených filmů podpořil v různých fázích realizace a podporuje i samotnou účast českých filmů na mezinárodních festivalech.

 

 

Bába z ledu Bohdana Slámy, která je českým vyslancem v oscarovém klání, jde doslova z festivalu na festival. Po úspěchu v americké Tribece, odkud si letos v dubnu film odnesl cenu za scénář, prošel už řadou přehlídek a čekají ho další. V nejbližších týdnech se Slámova tragikomedie objeví na festivalech v izraelské Haifě (4. – 15. 10.), Hamburku (5. – 14. 10.), Kodani (CPH PIX, 28. 9. – 10. 10.) nebo kanadském Vancouveru (28. 9. – 13. 10.). Ve Vancouveru se objeví také Hřebejkův Rodinný přítel z trilogie Zahradnictví a dokument Heleny Třeštíkové Strnadovi.

A

Letošní vítěz karlovarského festivalu Křižáček Václava Kadrnky se v těchto dnech představuje na MFF v Londýně (4. – 15. 10.), za sebou má účast na festivalu v turecké Adaně (15. 9. – 1. 10.) a koncem října poputuje do jihokorejského Pusanu (12. – 21. 10.). Z dalších českých hraných filmů míří na významnější festivaly v zámoří například v čechách dosud neuvedené Kvarteto režiséra Miroslava Krobota, které bude uvedeno ve světové premiéře na festivalu v Chicagu (12. – 26. 10.) spolu s polskou koprodukcí Přes kosti mrtvých (r. Agnieszka Holland), nebo Masaryk od Julia Ševčíka, kterého viděli diváci koncem srpna v Montrealu (24. 8. – 4. 9.).

 

Tři čeští zástupci na IDFA

Nejvýznamnější světový festival dokumentárních filmů, IDFA v Amsterdamu (15. – 26. 11.), představí letos tři filmy z Česka. V sekci Masters bude uveden portrét neonacisty Svět podle Daliborka režiséra Víta Klusáka, který měl premiéru na festivalu v Karlových Varech. V soutěžní sekci First Appearance bude dále uveden film režisérského dua Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské Nic jako dřív, který je stylizovaným dokumentem snažícím se proniknout do světa současných teenagerů žijících v česko-německém pohraničí. Kokeš s Tasovskou mají za sebou například úspěšný film Pevnost, který se stal nejlepším dokumentem roku 2012 na festivalu v Jihlavě, získal nominaci na prestižní cenu Lux Evropského parlamentu a řadu dalších cen. Nic jako dřív nemá být podle autorů čistým dokumentem, ale měl by se pohybovat na hranici žánrů. Film společnosti nutprodukce (Tomáš Hrubý, Pavla Kubečková) vzniká v koprodukci HBO Europe.

 

Třetím filmem, zařazeným do soutěžní sekce IDFA Competition for Mid-Length Documentary, je režijní debut novináře Petra Horkého Švéd v žigulíku, který sleduje pokus o znovuzrození slavné ruské automobilky Lada pod vedením švédského manažera. K tématu se Horký dostal náhodou, když byl jako novinář vyslán do automobilky Avtovaz, aby o ní napsal reportáž do ekonomického časopisu. „Důvodem, proč mě vedení automobilky pozvalo, bylo, že tuhle ikonickou ruskou firmu poprvé v historii dostal do rukou cizinec, západní manažer, který má za úkol postavit tenhle ztrátový kolos do latě. Po návratu do Prahy mi ten zážitek pořád ležel v hlavě. Fascinovalo mě to prostředí drolících se kulis sovětského snu na řece Volze. V tom městě žijí lidé, kteří v 70. a 80. letech doopravdy zažili sovětský sen a stále ho odmítají opustit. A najednou přichází člověk ze západu, který jim ty sny boří. Říkal jsem si, že by to byl skvělý film,“ řekl Horký v rozhovoru pro magazín Czech Film. Producentem filmu je Martin Jůza (Krutart), film je podpořen Státním fondem kinematografie a vznikl v koprodukci s Českou televizí.

přes kosti mrtvých

 

Významné zastoupení budou mít české a koprodukční filmy s českou účastí na festivalu CinEast v Lucembursku (5. – 22. 10), který je zaměřený na filmy střední a východní Evropy. Budou tu uvedeny celovečerní filmy Masaryk (r. Julius Ševčík), Pátá loď (r. Iveta Grófová), Přes kosti mrtvých (r. Agnieszka Holland), Špína (r. Tereza Nvotová), Ústava (r. Rajko Grlič), dokument Miroslava Janka Normální autistický film a čtyři krátké filmy.

Přidat komentář

TOPlist