Das Filmfest: Odnikud (2017)

das filmfest2017

Zúčastnili jsme se letošního Das Filmfestu a přinášíme recenzi na novinku Fatiha Akina Odnikud, který je v současnosti nominovaný za Německo do klání o Oskara za nejlepší cizojazyčný film a již obdržel hereckou cenu pro Diane Kruger na MFF v Cannes.

 

Festival Das Filmfest zaměřený na německy mluvené filmy včera skončil svou pražskou část a od 30. 10. bude pokračovat v Brně. Návštěvnost byla očividně velmi solidní, projekce snímku Odnikud se hrála před téměř zaplněnou pražskou Lucernou.

aus_dem_nichts

Odnikud (2017)

 

Německo/Francie, Aus dem Nichts, režie: Fatih Akin, scénář: Fatih Akin, kamera: Rainer Kleiman, hudba: Joshua Homme, střih: Andrew Bird, hrají: Diane Kruger, Numan Acar, Ulrich Tukur, Johannes Krisch, Siir Eloglu, Dennis Moschitto

 

Život Katji (Diane Kruger) se otřese v základech, když jsou při bombovém útoku zabiti její kurdský manžel Nuri (Numan Acar) a syn Rocco. Rodina a přátelé se jí snaží být v těžkých chvílích oporou, jenže to není jednoduché. V rodině vládnou staré křivdy a skryté předsudky.  Ale otupující hledání strůjců nesmyslného útoku znemožňuje Katje truchlit; stále dokola se otevírají její rány, stále přichází pochyby. Právník Danillo (Dennis Moschitto) a Nuriho přítel provází Katju celým soudním procesem s mladou dvojicí z neonacistické scény.

aus dem nichts_1

V programu Das Filmfestu je uvedený celý syžet děje až do zhruba sté minuty dvouhodinového filmu, proto jsem poslední větu odstranil. Odnikud staví na půdorysu subžánru ,,revenge filmu“. Téma viny a trestu je staré jako drama samo, ostatně i v naší kinematografii lze nějaký ten revenge thriller najít, vzpomeňme třeba Ondrušovu VendetuOndřejem Vetchým.

ausdemnichts_3

Pro tento žánr je příznačná spoluúčast diváka, kterou Akin dokonale využil. Hlavní hrdinku nechává projít peklem a chytře staví situace ve scénáři tak, aby nahlížel na témata, která ho objektivně pálí. Může justice přinést spravedlnost? Může otec udat svého syna? Mají rodiče právo nárokovat tělo svého zemřelého syna. Je odsouzený kriminálník po propuštění rovnoprávným členem společnosti? Může vzít člověk spravedlnost do vlastních rukou?

aus-dem-nichts_2

Akinův film není banální, jeho otázky jsou relevantní a provedení je na špičkové řemeslné úrovni. Vrcholem filmu jsou herecké výkony. První housle hraje Diane Kruger, která za svůj strhující výkon získala hereckou cenu v Cannes a jistě nebude na evropském poli poslední. Kvalitní herce ale nalezneme i v rolích vedlejších.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Nepříjemným zážitkem nedělní projekce bylo doslova dunění podlahy velkého sálu Lucerny díky nějakému rockovému koncertu, který byl slyšet téměř po celou dobu filmu.

ausdemnichts_poster

Přidat komentář

TOPlist