DAS FILMFEST se zaměří na moc a bezmoc

Známá přehlídka německy mluvící kinematografie Das FILMFEST  představí zajímavé filmy z letošních velkých evropských filmových festivalů, zrestaurovanou klasiku, ale i krátkometrážní nebo dětské snímky.

 das filmfest2017

   Mladý Karl Marx, jenž společně s Friedrichem Engelsem plánuje změnit svět, váleční zajatci nucení čistit dánské pláže od nášlapných min, slavný židovský spisovatel Stefan Zweig utíkající před nacisty do Jižní Ameriky nebo obyčejná švýcarská žena v domácnosti, která se zasazuje o volební právo žen. Různí hrdinové, odlišné příběhy, které však spojuje téma moci a bezmoci v mnoha jejich podobách. Právě na to se zaměří jedna z tematických sekcí letošního festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST. Dvanáctý ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 18. do 22. října v Praze a od 30. října do 2. listopadu v Brně.

   Průvodce Sci-fi I - Metropolis

   V rámci další z tematických programových sekcí FUTUR PERFEKT uvede festival legendární Metropolis Fritze Langa – jeden z vůbec prvních snímků žánru sci-fi, slavící letos 90. let od natočení. Projekci z restaurované digitální kopie doprovodí uskupení FORMA, která za svůj soundtrack sklízí ovace publika od prvního uvedení.

 

Nebude chybět ani tradiční sekce DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky aktuální rakouské, německé a švýcarské kinematografie.

aus_dem_nichts

Sekce s příznačným názvem (BEZ)MOC / DIE (OHN)MACHT představí například nejnovější snímek slavného režiséra Fatiha Akina Odnikud (Aus dem Nichts), který je zároveň německým kandidátem na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Diváci uvidí i švýcarského oscarového kandidáta Boží pořádek (Die göttliche Ordnung), první hraný film o švýcarském hlasovacím právu pro ženy a jeho opožděném uzákonění v roce 1971. Pozornosti by neměla uniknout ani režisérská prvotina slavného rakouského herce Josefa Hadera, černočerná tragikomedie Divoká myš (Wilde Maus) či mnoha cenami ověnčená dánsko-německá koprodukce z období na konci 2. světové války V písku – příslib svobody (Unter dem Sand – Das Versprechen der Freiheit).

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Velké oblibě se každoročně těší dokumenty ze sekce DIE DOKU. Ta v letošním roce nabídne například snímek Beuys, portrét vizionářského německého umělce a filosofa Josepha Beuyse či burcující rakouský snímek Sedláku náš (Bauer unser) o současných problémech zemědělství, který se stal jedním z nejúspěšnějších domácích snímků v rakouských kinech a překonal v návštěvnosti i hrané filmy. Pozornost si zaslouží také Čínské životy Uliho Sigga (The Chinese Lives of Uli Sigg), dokument o intenzivním a mimořádném životě podnikatele, diplomata a sběratele umění na pozadí vývoje čínské společnosti od konce sedmdesátých let až po současnost.

 

Již nedílnou součástí programu jsou bloky krátkých filmů SHORTS, které představí nejzajímavější krátkometrážní snímky německých, rakouských a švýcarských tvůrců.

 

Novinkou je pak program pro dětské publikum:ve spolupráci s cyklem Ponrepo dětem uvede DAS FILMFEST oceněný snímek Henry, mladí diváci se po projekci v kině Ponrepo mohou těšit na pohled do zákulisí kina.

 

 

Informace naleznete na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

Přidat komentář

TOPlist