Frajer Luke (1967)

Cool-Hand-Luke -1

USA, Cool Hand Luke, režie: Stuart Rosenberg, scénář: Frank Pierson, Donn Pearce, hudba: Lalo Schifrin, hrají: Paul Newman, George Kennedy, J. D. Cannon, Lou Antonio, Robert Drivas

126 minut, 2.35:1, 35 mm (Panavision), barevný

Oskar za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (George Kennedy), nominace na Oskara – herec v hlavní roli (Paul Newman), scénář, hudba, Film chráněn v registru amerického kulturního dědictví od roku 2005

Film:

Luke Jackson (Paul Newman) je nový vězeň, který spolu s ostatními vyslechne kapitánovo kázání o tom, co všechno nesmí a smí a další den ráno už se spolu s ostatními vězni pouští do práce. Pod dozorem bezohledných dozorců kopou v nesnesitelném horku příkop podél nekonečně dlouhé silnice. Večer se vrací do tábora zcela vyčerpaní. Když si někdo postěžuje, ocitne se na samotce. Dny plynou jednotvárně jeden za druhým. Z vězňů, kteří přišli společně s Lukem se stává sehraná parta a Luke jejich vůdcem. Vše se změní v okamžiku, kdy se Luke dozví, že jeho matka zemřela.

Jestli nějaká role vystihuje povahu Paula Newmana i v jeho soukromém životě je to film Frajer Luke (Cool Hand Luke, 1967). Málokdo ale ví, že roli měl hrát původně Jack Lemmon (Byt, Někdo to rád horké). Ten si přečetl scénář a přeposlal jej Newmanovi s tím, že bude v té roli lepší a snímek namísto toho produkoval, byť není uveden v titulcích! Všimněte si ovšem, že produkční firma tohoto filmu se jmenuje Jalem.

Natáčení provázela Newmanova snaha o perfektní výsledek, takže se často dostával do křížku s režisérem. Ačkoli účastníci hovořili, že na place panovala klidná až nezvykle tichá atmosféra, občas bylo slyšet, jak Newman řve na režiséra, že scénu dokáže zahrát lépe. Rosenberg mu na to poslední den natáčení řekl:,,Nikdo to nedokáže zahrát lépe.“ A odešel od vzteklého charakterního herce. Ten v němém úžasu trval na spolupráci s režisérem ještě třikrát.

Cool-Hand-Luke-2

Frajer Luke je oslava outsiderství, nihilismu i posledního vzepjetí k zoufalému činu hrdinství. Je to film smutný, krutý a pro mnoho lidí zcela jistě nesnesitelný. Jedna z nejslavnějších scén, kdy se Luke vsadí o to, že sní 50 vajec se zapsala do filmové historie. Schválně se na tuto scénu podívejte, protože sním svůj skalp s octem a cibulí, že ty vejce opravdu snědl. Bohužel si nemohu vzpomenout, kde jsem četl článek o tom, že ty vejce snědl, takže to nechme raději v rovině legendy, abychom nedopadli jako Ovčáčkovo hledání článku Hitler je gentleman v časopise Přítomnost. Existuje totiž i verze, že Newman snědl jen vajec 8 a zbytek dojedli členové štábu, kteří měli druhý den střevní potíže. Není ovšem jistě žádným překvapením, že 50 vajec jako poctu tohoto filmu snědli před kamerou pošuci z Jackass.

cool hand luke_4

Filmaři brali tento film velmi vážně. Dennis Hopper přizval na natáčení avantgardního filmaře Bruce Connera, který natáčel 8 mm kamerou scény, kdy herci hráli mukly při práci. Produkce také postavila celý set, nenatáčelo se tedy ve skutečné věznici. Paul Newman byl unešený ze své postavy a i ve svém volnu objížděl místa natáčení na motorce a sledoval, jak se filmuje. Možná se chtěl podívat i na svého bratra, který pracoval v produkci filmu.

Film natočil stejně jako Návrat Lew Harpera Stuart Rosenberg a Paul Newman byl za roli nominovaný na Oskara. Slavný a skutečně kompetentní kritik Roger Ebert tento film zařadil mezi svá nejoblíbenější filmová díla všech dob. Pokud jste tento film ještě neviděli, tak vězte, že RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist