Krize v Hollywoodu vrcholí a Čína pokračuje v expanzi

Hollywoodská krize se dostává do neskutečných rozměrů, emoce nejenom plápolají, ale hoří jasným plamenem a vydávají pořádný dým a v Říši středu se filmovému průmyslu daří jako nikdy…a bez Hollywoodu.

harvey-weinstein

Kauza Harvey Weinstein je v Hollywoodu téma číslo jedna a díky hollywoodské internacionalitě už dávno rezonuje i za oceánem. Jen pro shrnutí. Deník New York Times zveřejnil sérii reportáží, ve které několik amerických hereček vypovídalo o sexuálně agresivním chování vlivného producenta. Po zveřejnění kauzy se začalo ozývat mnoho dalších poškozených včetně Angeliny Jolie, z Velké Británie kauzu potvrdila Gwyneth Paltrow, z Francie se ozvala Lea Seydoux a korunu tomu nasadilo svědectví z Itálie, kde vyšlo najevo, že jeden z italských snaživých rádobyproducentů Weinsteinovi sháněl nové tváře se slovy, že jinak, než přes postel to nepůjde.

 

Na to konto byl Weinstein vyhozen z firmy, kterou spoluzakládal se svým bratrem Bobem, který pro Harveyho nemá absolutně žádné pochopení ani slova podpory, byl vyškrtnut z Americké filmové a televizní akademie udělující Oskary, ale která v Americe provozuje také programy do filmových škol a akce pro veřejnost a doslova pár hodin už není nadále ani členem cechu Amerických producentů, bez kterého v USA nesmí natočit ani metr studiového filmu.

Gangy New Yorku (2002)

V tomto skandálu, který nemá v dějinách Hollywoodu obdoby, je ovšem třeba spatřit také dost podstatný problém. Weinsteinova firma vyprodukovala dvacet filmů v řadě, které skončily v červených číslech. Weinstein zpravidla vstupuje do již hotových projektů nebo jako minoritní koproducent a do jednotlivých filmů investuje kolem 5 milionů dolarů a následně dává do distribuce a marketingu u každého titulu nejméně 10, ale spíš 15 milionů dolarů. Výjimkou jsou filmy Weinsteinových oblíbenců, pro které udělá první poslední – Martinu Scorsesemu zařídil stamilionové rozpočty pro Gangy New Yorku a Letce a filmaři, kterému vděčí v podstatě za vše Quentinu Tarantinovi sehnal přes čtyřicet milionů a minimálně dalších pětadvacet na marketing pro Osm hrozných.

 

Harvey Weinstein je také činný v televizním průmyslu a službách VOD a zde je dobré připomenout, že řada kontraktů s televizemi, kde Weinstein figuroval byly vypovězeny, jako třeba show Davida O´RusselaRobertem De Niro vyráběná ve spolupráci s Annapurnou. Jinými slovy, z tohoto se nedá dostat.

 

Jenomže takové kauzy v Americe diváky do kin nevrátí. Ještě před rokem se Hollywood vysmíval Číně zato, že jim brání v přístupu na jejich trh v letní sezóně. Letos se embargo vůči USA opakovalo a výsledek nebyl zdaleka tak tristní, ale naopak předčil všechna očekávání. Akční film Wolf Warrior II vydělal bezmála 900 milionů dolarů a hravě strčil do kapsy všechny hollywoodské filmy letošní sezóny vyjma čtyř filmů – Kráska a zvíře, Rychle a zběsile 8, Já padouch 3 a Spider-Man: Homecoming.

 

Je ovšem důležité říct, že na tomto filmu se podíleli tvůrci marvelovských hitů Captain America 2 a 3, kteří dohlíželi nad akčními sekvencemi. Z Hollywoodu se přemístil do Šanghaje také finský internacionál Renny Harlin (Die Hard 2, Cliffhanger), který se poslední dobou hodně trápil a nyní v Číně skvěle boduje – jeho snímek Skiptrace s Jackie Chanem a Johnny Knoxvillem vydělal při 32 milionovém rozpočtu jenom v celosvětových kinech 136,6 milionů dolarů. Mimochodem v amerických kinech vydělal 2 tisíce dolarů, ale přidal pár milionů na VOD a DVD. Na příští rok dokončuje v produkci čínského mogula Alibaby vysokorozpočtovou Legendu o meči.

 

Do Šanghaje se přemístil také zkušený akční veterán Martin Campbell, který natočil bondovky Zlaté oko a Casino Royale a stojí za legendární sérií Profesionálové a nyní boduje s čínským hitem The ForeignerJackie Chanem a Piercem Brosnanem, který v těchto dnech překonal na tržbách stomilionové tržby.

 

Megahitem je nyní v Číně snímek Never Say Die o profesionálním boxerovi, který si vymění tělo s reportérkou. Společně se pokusí vyhrát šampionát. Klasický syžet záměny těl v Číně skvěle funguje, nyní vydělal jenom tam 300 milionů dolarů a slušně expanduje i na zahraniční trhy. Co by za takové tržby dal nový Blade Runner.

Přidat komentář

TOPlist