Nejzajímavější filmy s mytologickými náměty

Řečtí a římští bohové, král Artuš, vikingské legendy, egyptští bohové nebo japonští samurajové to je jen drobný výčet mytologií, které se objevují ve filmu a jaké jsou ty nejzajímavější?

Nejslavnější filmová monstra

Nejzajímavější nutně nemusí znamenat obecně přijímané kritikou nebo festivalovými porotami, ale diváci je zkrátka milují. Specialisté na mytologické filmy kolikrát nejsou jen režiséři, ale zejména trikaři. Ostatně málokdo si pamatuje jména režisérů filmů Jáson a Argonauti (Jason and the Argonauts, 1963) nebo Souboj titánů (Clash of the Titans, 1981), ale spousta z vás jistě ví, že triky na těchto klasických mytologických filmech dělal Ray Harryhausen. V prvním půvabném snímku Jáson putuje podle řecké mytologie za zlatým rounem a ve druhém se potkává spousta antických mytologických figur jako medúza, po jejímž pohledu člověk zkamení, trojhlavý pes kerberos, jednorožec nebo řečtí bohové Zeus, Héra, Afrodíta, Poseidon a mnozí další. Na RealFilmu naleznete recenzi také na remake Louise Letteriera z roku 2010, a to zde na tomto odkazu.

King_Arthur_1

Jeden z největších propadáků letošního léta je Král Artuš režiséra Guye Ritchieho (recenze). Kdyby ovšem rozpočet neatakoval nesmyslnou hranici 200 milionů dolarů, tak by to při celosvětových tržbách zřejmě až takový průšvih nebyl.

excalibur

Rád bych ale připomněl jinou verzi této známé legendy, kterou natočil John Boorman pod názvem Excalibur. Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem Excaliburem. Jen ten se může stát králem. Britský film natočený podle legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu se zaměřuje kromě Artuše zejména na postavu bájného kouzelníka Merlina. Film má úžasný soundtrack, skvělou kameru a četné hvězdy ve vedlejších rolích v dobách, kdy ještě nebyly takové hvězdy.

bratricku kde jsi

Mezi režiséry mytologických filmů nalezneme i bratry Coeny, kteří v roce 2000 natočili hodně zajímavý film Bratříčku, kde jsi odehrávající se v 30. letech v americké Mississipi. Odysseus Everett McGill (George Clooney) společně se svými dvěma kumpány Petem (John Turturro) a Delmarem (Tim Blake Nelson) uteče z vězení. Jeho cesta domů bude plná roztodivných bytostí, v patách má šíleného policajta a jeho žena už na něj dávno zapomněla. Rozpustilá nostalgická komedie plná starých písniček je variací na slavnou Homérovu Odysseu. Film má příjemné tempo, specifický jazyk a humor, který činí z tohoto filmu jeden z jejich vůbec divácky nejúspěšnějších.

gods of egypt

Loni natočil výborný australský filmař Alex Proyas ucházející film Bohové Egypta, který sestřelila kritika díky tomu, že Egypťani vypadají jak z norského slabikáře. Chuť ovšem jistojistě spravila nádherná exotická krasavice Elodie Young (Zabiják & bodyguard) jako bohyně lásky, která byla i slušně napsaná s výbornými hláškami.

bohove_egypta

Trůn egyptského vládce obsadil nemilosrdný bůh temnoty Set (Gerard Butler). Kdysi mírumilovné a prosperující impérium se kvůli němu zmítá ve válce, chaosu a strachu. Setově krutovládě si troufá vzdorovat jenom hrstka odvážných povstalců. Překvapivé spojenectví s cílem zastavit Setovo řádění nakonec uzavřou obyčejný zlodějíček Bek (Brenton Thwaites) a mocný bůh Horus (Nikolaj Coster-Waldau). Celkově je to slušná pohádka, která se bude v televizi jistě hrát dlouho a najde si své příznivce. Za mě tedy zdaleka ne až takový průšvih jak řekla kritika.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist