POD POVRCHEM: matka!

Dnes jsme milí čtenáři, navštívili tiskovou projekci filmu rozdělující diváky, kritiky, ale i samotné filmaře – novinku režiséra Darrena Aronofského matka!

'mother!' Venice Film Festival Gala Screening And World Premiere

Dovolte mi na začátek krátký exkurz. Moje první setkání s Darrenem Aronofským bylo skrz přepálené CD s pirátskou kopií filmu, jenž se u nás v té době v kinech nehrál. Jmenoval se Pí a byla to černobílá intelektuálština s pověstí nezávislé bomby. Rozhodně se filmaři nedalo upřít, že za málo peněz zahrál hodně filmové muziky.

934_jennifer-connelly-requiem-1727594373

Jméno režiséra jsem si nepamatoval, ale když jsem o pár let později uviděl oskarové nominace, kde byla Ellen Burstyn s filmem Rekviem za sen a přečetl si zahraniční recenze, rozhodl jsem se film zhlédnout. Ten už byl k mání legálně v české videodistribuci. Sledování filmu bylo příjemné asi jako chůze po žhavém uhlí, ale ten film byl neskutečný zážitek. Filmařsky to bylo navíc naprosto dokonalé.

fontána_4

Po námluvách z Hollywoodu na natočení comicsového Temného rytíře, které ho stály několik let profesního života nakonec natočil nabubřelý snímek Fontána. Film byl ve své době naprosto zesměšněn filmovou kritikou a Aronofského tvzení, že ten snímek je zhruba na stejné úrovni jako Kubrickova  2001: Vesmírná Odyssea byl všeobecně chápán jako drzost. Jenže novináři úplně nepochopili důvod Aronofského tvzení. Ten film sice režisér srovnával s všeobecně přijímanou klasikou, ale nikoli bezdůvodně. Kromě tématu Stvoření a polemice o Bytí a Jsoucnu filmařská obec velmi dobře pochopila, že smysl tohoto tvrzení bylo hlavně v tom, že Aronofsky natočil za 40 milionů dolarů velkofilm s úžasnými triky odehrávající se v několika časových rovinách, tedy jako Kubrick 2001, jenž si díky vlastní imaginaci vytvořil geniální autorskou vizi vesmíru. Dnes možná žádná velká věc, v roce 1968 převratný počin. Fontána v roce 2006, ale nabídla celou řadu novátorských postupů, které třeba Aronofsky natočil ve zkumavce pod mikroskopem!

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist