Před soumrakem (2004)

Před soumrakem (2004)

Před soumrakem

USA 2004, Before Sunset, režie: Richard Linklater, scénář: Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke podle postav Richarda Linklatera a Kim Krizan, kamera: Lee Daniel, střih: Sandra Adair, hudba: Fred Firth, hrají: Ethan Hawke, Julien Delpy, Vernon Dobcheff

formát: 1.85:1, 35 mm, barevný, délka: 81 minut

Nominace na Oskara za scénář, MFF v Berlíně – nominace na Zlatého medvěda za nejlepší film, nominace za nejlepší scénář na Independent Spirit Awards

Film:

Vlak z Vídně definitivně odjel. Slib, že se znovu potkají byl učiněn. Je rok 2004 a jsme v Paříži. Jesse zde v jednom knihkupectví představuje svou knihu o jeho nejromantičtějším setkání o prázdninách a znenadání se tam objeví Celine. 9 let se neviděli a mají si toho tolik říct, jenže Jesse je ženatý a večer se musí vrátit domů.

Drazí přátelé! Ach, dobrý Bože! Pokračování romance Před úsvitem a o 9 let později? Jak to proboha může dopadnout? Dopadne to úplně stejně jako posledně, ale přece jenom trochu jinak. Kouzlo okamžiku však každopádně přetrvává, ale tentokrát je film přeci jen výraznější a vyspělejší.

Před soumrakem (2004)

Ethan Hawke se za další desetiletí v šoubyznysu naučil mnohé, třeba to, že chodit a žít s hollywoodskou superhvězdou Umou Thurman neznamená, že by byl uchráněn starostem obyčejných smrtelníků a vzhledem k tomu, že se za tu dobu stal respektovaným americkým literátem, podílel se tentokrát podstatně výrazněji na scénáři, stejně jako Julie Delpy, která zase od Linklatera čerpala energii do svého úspěšného režijního debutu 2 dny v Paříži. Hořkost z nenaplněného soužití, které Hawke kreativně transformoval do tohoto skvělého filmu člověku pokládá otázku, zdá náhodou Bůh nemá někdy zvláštní smysl pro humor.

Jak ocenit herecké výkony obou představitelů, když se po celou dobu filmu přihlouple usmíváte a většinu času mlčky přikyvujete nad inteligentními dialogy, s kterými film opět stojí a padá? Možná je hloupé filmy oddělovat, ale přeci jenom jsou to 2 samostatné filmy, i když na sebe navazují. Já osobně si je vždy pouštím po sobě.

Před soumrakem (2004)

Před soumrakem je mnohem dražším filmem, ostatně i z toho důvodu, že tentokrát se netočilo spartánsky, ale pod záštitou nezávislého studia Warner Independent, které si filmu mohlo dovolit dát 10 milionový rozpočet. Kromě vrásek na tvářích hlavních představitelů se toho však příliš nezměnilo. Linklater shodil trochu mařenu, přibral dobrých deset kilo, ale pořád režíroval skvěle, že se od filmu jednoduše neodtrhnete. Opět samozřejmě platí, že pokud nemáte rádi nezávislou tvorbu, vyhněte se tomuto dialogy nabitému filmu velkým obloukem, ale naopak pokud tomuto stylu hovíte pak tyto snímky musíte vidět.

Každý rok se hovoří o tom, zda tvůrci budou pokračovat třetím dílem. Loni v létě Hawke řekl, že by se tomu nebránil a koncept má už v počítači. Vzhledem k časové posloupnosti se však asi ještě načekáme, doufejme, že to bude méně jak 9 let. Zatím je to už poctivých 6.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist