Světlo mezi oceány (2016)

the-light-between-oceans_1

Velká Británie/Nový Zéland/USA, režie: Derek Cianfrance, scénář: Derek Cianfrance podle stejnojmenného románu M. L. Stedman, kamera: Andrew Arkapaw, hudba: Alexandre Desplat, střih: Jimmy Helton, Ron Patane, hrají: Michael Fassbender, Alicia Vikander, Rachel Weisz

132 minut, barevný, 2.35:1, ARRI Alexa

MFF Benátky – nominace na Zlatého lva za nejlepší film

Film:

V roce 1918, po čtyřech letech bojů I. světové války se Tom Sherbourne (Michael Fassbender) vrací do Austrálie a přijímá místo strážce majáku na odlehlé skále. Po zkušební tříměsíční lhůtě se rozhodne upsat služně na další tři roky. Během občasné návštěvě civilizace se seznámí s mladou a krásnou Isabel (Alicia Vikander), kterou po krátké listovní známosti požádá o ruku. Jejich štěstí už má po několika měsících hořkou příchuť, protože ani napodruhé není mladá žena schopna donosit dítě. Právě když umisťují kříž na místo druhého pohřbeného nenarozeného plodu, přinese z oceánu vítr zvuk dětského pláče.

Režisér Derek Cianfrance (Za borovicovým hájem) už nějaký ten pátek točí a že to myslí vážně už prokázal několikrát. Jeho složitě komponované příběhy obsahující mnohaleté časové úseky mají svébytný styl a hlavně tempo. Nyní za ním stojí David Heyman, který mu svěřil režii k adaptaci bestselleru The Light Between Oceans, a přestože kritika film ocenila jen mírně nadprůměrnými známkami, divácké hodnocení je o poznání lepší a podle mého úsudku i spravedlivější.

light betweenocean_4

Cianfrance dosud operoval spíš s menšími rozpočty, ačkoli se v jeho filmech objevují herci formátu Ryana Goslinga, Michelle Williams nebo Bradleyho Coopera. Jeho filmy mají rozptyl od pár set tisíc dolarů, Blue Valentine stál 1 milion a Za borovicovým hájem téměř 15 milionů. Producent Heyman stojící třeba za miliardovou franšízou Harry Potter dal k dispozici nadějnému talentu Cianfrancovi, byť už ve středním věku, 20 milionů dolarů od mezinárodních investorů a celosvětovou distribuci zajištěnou koncernem Disney.
Světlo mezi oceány, jak se jmenuje český název i u nás hojně rozšířené knižní předlohy má docela těžké téma a vlastně mě ani nepřekvapuje, že film měl velký úspěch třeba v Austrálii, Velké Británii nebo Švédsku. Nejsilnější dramata vychází z těch nejobyčejnějších a nejpřirozenějších věcí, zde je to touha po mateřství, láska a motiv zločinu a trestu. V průběhu ději se všechny tyto otázky relativizují a nahlíží se na ně z různých aspektů. Američtí kritici filmu vytkli dějovou složitost a tzv. přílišné honění mnoha zajíců najednou. To je ovšem samozřejmě otázka do diskuse, zda je tato výtka vzhledem k výslednému filmu adekvátní.

light-between-ocean-movie-2

Film totiž nepřichází s žádným revolučním dějovým zvratem, veškeré události vychází z motivací hlavních postav, vrcholy hlavního čtyřúhelníku jsou válkou ošlehaný Tom hledající klid na opuštěném majáku, mladá a krásná Isabel tvrdě zkoušená životem a osudem, pak je tu nešťastná vdova a matka ztraceného dítěte a konečně samotná ztracené holčička, kolem které se odvíjí celý spletenec vztahů. Světlo mezi oceány rozhodně není červená knihovna, ale silný psychologický příběh, jehož postavy nejsou zdaleka takoví psychopati, jak píší uživatelé na internetových databázích. Přiznejme si, že většinu uživatelů filmových databází tvoří teenageři a mladí dvacátníci, kterým tento film vlastně ani není určen.

V hlavních rolích excelují Michael Fassbender (Steve Jobs, 12 let v řetězech) a dvě držitelky Oskara Angličanka Rachel Weisz (Humr) a Švédka Alicia Vikander ( Ex Machina, Dánská dívka, Dokonalý šéf, Krycí jméno U.N.C.L.E.), která těsně po skončení natáčení oznámila, že s Fassbenderem tvoří pár. Třeba dodat, že na plátně jsou jejich romantické scény z úvodu filmu velmi nepředstírané a moc dobře se na ně dívá.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist