V Ji_hlavě probíhá tradiční festival dokumentu

   Na ji.hlavském festivalu uvedl portrét Milouše Jakeše režisér Pavel Křemen. V nové soutěžní sekci Svědectví o přírodě zvítězila nizozemská obrazová esej Příroda: Všechna práva vymezena. Dnes islandský skladatel Jóhann Jóhannsson odhalí, jak složit nejlepší filmovou hudbu a polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska představí svou knihu Ku-klux-klan. Tady bydlí láska.

Autogramiáda Pavla Kosatíka a Heleny Třeštíkové_foto Stefan Berec

Autogramiáda Pavla Kosatíka a Heleny Třeštíkové_foto Stefan Berec

Na festivalu už jste mohli potkat také dokumentaristku a stálici na dokumentárním režisérském nebi Helenu Třeštíkovou, včetně Pavla Kosatíka, autora svérázného pohledu na českou historii České století.

Režisér Pavel Křemen představil v Ji_hlavě Mildu, filmový portrét Milouše Jakeše. „Chtěl jsem zachytit sílu jeho přesvědčení. Zaznamenat, jací lidé nám vládli, jak uvažovali. A také zda po revoluci prožili nějakou reflexi,“ řekl režisér. „Bylo náročné Jakeše přesvědčit, že jde o svobodný dokument. Na autorizaci neměl právo. Jediná dohoda stála na tom, abychom ukazovali pravdu,“ uvedl Křemen.

Katarzyna Surmiak Domanska

Katarzyna Surmiak Domanska

Dnes můžete vyrazit na opravdu zajímavou akci – masterclass vynikajícího islandského hudebního skladatele Jóhanna Jóhannssona (matka!, Sicario, Zmizení), který je autorem letošní znělky festivalu. Na přednášce Jóhannsson přiblíží způsob své tvorby, která mu vynesla například Zlatý glóbus. Čtvrtek přinese také první Inspirační fórum. Zahájí ho polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska známá svojí knihou Ku-klux-klan. Tady bydlí láska, která nyní vyšla i česky. Zachytila v ní svědectví z arkansaského sjezdu této extremistické skupiny i to, jak se za posledních 150 let změnily její cíle a zaměření.

 

Očekávanou premiérou bude snímek Hranice práce Apoleny Rychlíkové, ve kterém si spolu s novinářkou Sašou Uhlovou posvítila na špatné pracovní podmínky v Čechách. „Stála jsem několik měsíců blízko hrdinky, která ani chvíli neupřednostnila sama sebe před těmi, jejichž osudy nám chtěla přiblížit,” pronesla Rychlíková.

 

Téma základního nepodmíněného příjmu zase otevře dokument rakouského režiséra Christiana Toda Obědy zdarma pro všechny – přijmi své nepodmíněné příjmy. „Představíme-li základní příjem v momentě, kdy je na to společnost připravená, změní se celý svět,” zazní ve filmu.

 

Více na webu festivalu.

Přidat komentář

TOPlist