Zabití posvátného jelena (2017)

the-killing-sacred-deer-1

Velká Británie/Irsko, režie: Yorgos Lanthimos, scénář: Yorgos Lanthimos, Ethymis Filippou, kamera: Thimios Bakatakis, střih: Yorgos Mavropsaridis, hrají: Colin Farrell, Barry Keoghan, Alicia Silverstone, Raffey Cassidy, Bill Camp, Sunny Suljic

121 minut, barevný, 1.85:1, 35 mm

MFF v Cannes, nominace na Zlatou palmu, cena za nejlepší scénář, MFF v Sitges – nejlepší film

Film:

Steven Murphy (Colin Farrell) je úspěšný kardiochirurg, který žije v luxusní vile s krásnou ženou a dvěma dětmi zdánlivě pokojný život. Proč ale po práci vyhledává společnost podivínského pubescenta Martina (Barry Keoghan)? A odkud se berou nevysvětlitelné tragické události, které promění život Murphyových v naprosté peklo?

Následující odstavec si přečtěte pouze pokud o filmu již něco víte a chcete ho vidět. Martin je nebezpečný psychopat maskovaný tváří mladého chlapce. Jeho cílem je pomsta. Chirurg Steve totiž ve skutečnosti operoval jeho otce, který následky zákroku nepřežil. V choré hlavě malého psychopata Stevea může čekat jediný spravedlivý trest, musí si vybrat jednoho z rodiny, kdo zemře. Pokud si nikoho nevybere, zemřou všichni. Může to znít jako výhrůžka. Jenže když najednou obě Stevovy děti přestanou chodit a ztratí chuť k jídlu a žádný ze Stevových kolegů nedokáže určit diagnózu, je jasné, že je zle. Konec odstavce prozrazující děj.

16-killing-of-a-sacred-deer.w1200.h630

Klíčová osobnost řecké divné vlny Yorgos Lanthimos se svou dvorní scenáristkou Efthymis Filippou vytvořili moderní parafrázi antického dramatu o neodčinitelné vině a krutém trestu, originální klinický horor i vyšinutou meditaci o vztahu mezi symbolickým a reálným. Inspirace je víc než jasná. Přestože tvůrci nepřiznali inspiraci snímkem The Exorcist, nedokážou jí skrýt a první polovina obsahuje spoustu identických znaků, jak po obsahové, tak formální stránce. Za sebe musím říct, že je to právě první polovina klasického horroru, která mě dodnes děsí mnohem víc, než hojně citované scény exorcismu. Dále je zřejmá inspirace filmy Davida Cronenberga a vzpomněl jsem si ještě na tento film, který běžel také v český kinech.

Yorgos Lanthimos je řecký filmař, kterého si je dobré pamatovat. Jeho snímek Humr zaujal jak festivalové poroty, tak početnou diváckou obec a dal vyniknout Colinu Farrelovi. Lanthimos ve své novince, za kterou dostal cenu v Cannes za scénář, vrátil do hry Farrela a k němu přidal třeba Nicole Kidman. A přiznám se, že jsem chtěl z kina odejít a kdyby vedle mě neseděla kolegyně se sníženou pohyblivostí a neměl jsem cestu znemožněnou francouzskými holemi, tak bych z kina zmizel po půl hodině, kdy už bylo jasné, co bude následovat.

zabiti_posvatneho_jelena

Po nedávno uvedeném psychologickém horroru matka!, který byl alegorií na Starý zákon je Zabití posvátného jelena alegorií na další božské téma, viny a trestu, odpuštění a snahy přežít. Je to duševní potrava do filmových klubů, která se pop cornu a multiplexům bezesporu vyhne velkým obloukem. Na druhou stranu je to film, o kterém se mluví a mluvit bude, protože už jsem byl řadou přátel upozorněn, zda na něj vyjde recenze na RealFilmu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist