Zabití posvátného jelena (2017)

zabiti_posvatneho_jelena_4

Jedním z důvodů proč nakonec recenzi opravdu píšu, ačkoli se přiznám, že jsem uvažoval se tomuto sebetrýznění vyhnout, je skutečnost, že se řeckému filmaři Lanthimosovi, který je ve skutečnosti podle všeho velmi příjemný chlapík, povedlo natočit již podruhé nadprůměrný film. Vykašleme se ale na matematická přirovnání, tady jsme v bezpečném hájemství evropské kultury. Možná vás to děsí, ale vysvětlím proč.

zabiti_posvatneho_jelena_2

Při psaní scénáře si totiž Lanthimos se spoluscenáristkou Filippou uvědomili, že jejich premisa už tu jednou byla, a to rovnou v klasické řecké tragédii Ifigenie v Aulidě. Jak ale režisér skromně přiznává, skutečnost, že je Řek neznamená, že by řecká dramata chápal lépe, než kdokoli jiný na světě. Sdělil také, že ho šokuje, že ačkoli jsou tato témata stále aktuální, málokdo se jimi zabývá, přestože jim často musí v životě čelit.

Nečekejte tedy žádné uhlazené vyprávění. Je pravda, že se během sledování určitě několikrát divně zasmějete jako v případě Humra, garantuji vám, že na konci filmu už se nikdo smát nebude a při závěrečných scénách filmu se slabším povahám podle mě může udělat až fyzicky špatně. A to dokonce více, než u zmíněného horroru matka!

zabiti_posvatneho_jelena_3

V čem je film naprosto mimořádný jsou herecké výkony a irskému mladíkovi Barry Keoghanovi, kterého jste již zřejmě zaregistrovali v letním válečném hitu Dunkerk, předpovídám velkou budoucnost. To platí ale i o ostatních dětských hercích. Colin Farrell je naprosto skvělý a potvrzuje mi, že patří k nejlepším hercům své generace a Nicole Kidman opět dokazuje, že se toho nebojí.

Zabití posvátného jelena není špatný film, není to dokonce ani zbytečný film, ale stále si nedovedu představit komu je vlastně určen. Znám několik lidí, kteří jej zřejmě ocení, ale jistý si tím určitě nejsem. Pokud to chcete zkusit, tak se do kina vydejte, ale pak mi nepište, že jsem vás nevaroval.

 

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

The-Killing-of-a-Sacred-Deer-movie-poster

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist