Zachraňte vojína Ryana (1998)

Steven Spielberg - filmografie

USA, Saving Private Ryan, režie: Steven Spielberg, scénář: Robert Rodat, kamera: Janusz Kaminski, hudba: John Williams, hrají: Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Adam Goldberg, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, Matt Damon, Ted Danson

170 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Oskar za režii, kameru, zvuk, střih, střih zvukových efektů, nominace na Oskara – film, scénář, herec v hlavní roli (Tom Hanks), výprava, masky, hudba

Film:

Začátkem devadesátých let by málokdo věřil, že Steven Spielberg bude schopen natočit film jako Schindlerův seznam. Výborný černobílý snímek sázející na emotivní příběh, kde nehrály hlavní roli zvláštní efekty ani vizuální hravost velkého dítěte dojal desítky milionů diváků po celém světě. K sázce na jistotu, pokračování Jurského parku se rozhodl natočit válečný film, a to způsobem, jakým Hollywood válku ještě nikdy netočil.

ryan 2

Spielberg, podpořený vyprávěním pamětníků a osvědčeným realizačním štábem, zvláště pak dvorním kameramanem Januszem Kaminskim a skladatelem Johnem Williamsem zaměřil svou velkou válečnou produkci na vylodění spojenců v Normandii. Nepřišel však s konvenčním vyprávěním příběhu o hrdinech a jejich statečných činech, ale s příběhem, který ukazuje veškerou hrůzu války. Úvodní třicetiminutovka rozhodně neodpovídá filmům režiséra, jehož proslavil mimozemšťan E.T. nebo Indiana Jones.

ryan 3

Sotva se před Omaha Beach objeví lodě s mladými muži v amerických uniformách a sklopí se první vrata k výsadku, začne peklo na zemi. Vojáky kosí těžké kulomety, střely prorážejí helmy, na písečné dno dopadají zmarněná těla mladíků jdoucích na smrt. Po filmech, kde hrdinové válečných filmů často jako kovbojové zabíjí s úsměvem na rtech nácky, je to přímočaré zobrazení hrůz války, které se postupně stane hollywoodským kánonem ve válečných filmech, které si osvojili režiséři jako Mel Gibson nebo Sylvester Stallone.

ryan4

Úvodní krvavá půlhodina však končí a začíná příběh, který publikum rozdělil do dvou nesmiřitelných táborů. Zatímco jeden vnímal snímek jako podobenství o válce, druhý se neubránil, někdy docela oprávněnému, dojmu, že po realistickém úvodu by měl přijít také adekvátní realistický příběh. Ostatně posuďte sami.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist