Zachraňte vojína Ryana (1998)

ryan5

Po vylodění spojenců v Normandii skupina vojáků v čele s kapitánem Millerem (Tom Hanks) dostane za úkol najít ve válečném poli posledního syna jisté paní Ryanové. Všichni už totiž padli. Úkol je to samozřejmě ryze hypotetický a ve skutečné válce nesmyslný, ale je v něm spousta momentů pro rozehrání sentimentálních a filozofických komorních scén, které vyvrcholí v monumentálním finále, kdy filmaři rozstřílí na maděru malé město. Robert Rodat se ovšem inspiroval skutečným příběhem, který pak Spielberg s Hanksem rozehráli v kriticky i divácky velmi ceněném seriálu Bratrstvo neohrožených.

ryan6

Zajímavé je také zbylé herecké obsazení. Všichni mladí mužové v Millerově jednotce byli v té době na počátku kariéry, ovšem nikoliv herecké, ale režisérské a scenáristické. Matt Damon měl za sebou scenáristického Oskara za film Dobrý Will Hunting a pánové Vin Diesel a Edward Burns patřili na new yorské scéně k slibným filmařským talentům nezávislé scény. Navíc byli mladí a neváhali podstoupit také krátkodobý drsný vojenský výcvik. Dnes už samozřejmě všichni víme, kam nakonec jejich kroky směřovaly a je zcela oprávněné domnívat se, že jim tento film kariéru slušně nakopnul.

ryan7

Natáčení neprobíhalo bez obtíží. Produkce se snažila maximálně snížit náklady, takže se místo původně vybraných lokacích ve Velké Británii natáčelo v Irsku, kde vláda filmaře štědře podpořila. I tak scéna vylodění stála 11 milionů dolarů a zúčastnilo se jí 1000 komparsistů a kaskadérů. Mezi nimi byli dokonce členové rezerv irské armády. Mimochodem distributor i samotný Spielberg žádali kina, aby v úvodní bitevní scéně v kině zvýšili hlasitost projekce, aby diváci dostali okusit maximum z válečné vřavy.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist