Francouzská ikona: Jean Gabin

Jsou herci populární, jsou herci, kteří neumí tak úplně hrát, ale diváci je milují a mají hvězdný status a pak jsou herci krasoňové. Pak je tady ale ještě kategorie hereckých ikon – Spencer Tracy, Rudolf Hrušínský a pochopitelně Jean Gabin.

jean_gabin

Gabin se narodil v roce 1904 do rodiny kabaretních umělců, a to poslední po čem toužil, bylo vydat se v jejich stopách. Je docela zajímavé, že když byl populárním hercem a mezi lidmi začala kolovat fáma, že je sedlák z Normandie, tak se pro tuto myšlenku natolik nadchl, že si koupil zemědělskou usedlost.

 

Původně chtěl být strojvůdcem, školu nesnášel a raději se toulal a živil se příležitostnými pracemi, často manuálního charakteru. Těžká práce a časné úmrtí matky vedlo nakonec Gabinova otce k tomu, aby mu sehnal angažmá na divadle. Gabin divadlo nesnášel, přesto už v 18 letech stál na divadelních prknech. Pravda byly to opět zejména kabarety a revue, dokonce hrál i na Moulin Rouge. A přestože se zamiloval do půvabné tanečnice, jejich vztah neměl dlouhého trvání, protože Gabin byl neustále obklopen ženami.

Výrazná změna přišla při podpisu smlouvy u filmu. V roce 1930 byl angažován do služeb německé pobočky společnosti Pathé a v sousedním Německu se začal etablovat mezi hereckou gardu. Doma pak uléhal vedle krásné rusovlasé tanečnice, která mu začala dělat i manažerku.

 

S prosazováním zvukového filmu, nedopadl jako Umělec, ale naopak diváky zaujal. Ještě před vypuknutím 2. světové války si střihl roli v klasice Jeana Renoira Velká iluze a zahrál si i ve filmech slavného Marcela Carného.

marlene-dietrich-and-jean-gabin

Válka ho hluboce zasáhla. Okamžitě narukoval do námořnictva, ale to bylo rozpuštěno v roce 1940. Odjel proto společně s dalšími francouzskými migranty do Hollywoodu. Francouzi tam v té době neměli na růžích ustláno. Gabin se tam nebyl schopen chytit a navíc se zamiloval do největší hvězdy Hollywoodu té doby Marlene Dietrich (Norimberský proces, Dotek zla, Svědek obžaloby, Modrý anděl,Šanghajský expres). Ta byla samozřejmě vdaná, ale s Gabinem si ráda vyšla a byla z toho velká láska. Marlene Dietrich svého miláčka zahrnovala zlatými šperky, chodila s ním po nočních klubech, které Gabin dobře znal. Jenže ten se chtěl vrátit do služeb své vlasti. A také tak udělal. Z této doby je také nádherná historka. Marlene Dietrich mu při jeho odchodu řekla, že mu bude psát každý den dopisy, aby věděl, jak moc ho miluje. On jí na to odvětil, že tak Němci snadno poznají, kde je a všechny je zabijou. Marlene mu řekla, že to je sice možný, ale to jí rozhodně nezabrání v tom, aby mu psala každý den. A skutečně tak dělala.

 

Po skončení války byla Marlene Dietrich nadále v Hollywoodu nežádoucí a Gabin jí nabídl roli ve svém francouzském filmu Martin Roumagnac. Oba si užili krásné společné chvíle, ale film propadl a Marlene Dietrich se vrátila do USA. Gabin toužil po rodině, kterou Dietrich už dávno měla, čímž skončila jejich velká láska. Nikdy však v jejich srdcích, o tom ale později.

gabin_delon_ventura

Gabin měl po válce těžký život. Hvězdný status byl pryč. Bral všechno možné a splnil si sen i o rodině. Na svět přivedl dvě dcery a syna. A pak se dostavil i jeho kariérní průlom. Zahrál si totiž hlavní roli ve filmu Nesahejte na prachy, který se stal trhákem. Max je všemi uznávaný muž podsvětí, muž pevných zásad. Ve svém věku už chce mít klid a zajistit se na stáří. To mu má umožnit poslední akce – uloupení velkého množství zlata. Max je chytrý, nikomu nevěří, a tak o všem ví jen jeho nejbližší přítel Riton. Ale Riton je přesný opak Maxe, nemá jeho zásady ani vůli. Osud Maxova „důchodu“ je ohrožen. Tímto filmem si ovšem vychoval i svého velkého žáka Lina Venturu, jemuž se stal kariérním garantem a jeho mocným ochráncem. Později si vezme pod ochranu i další velký herecký talent, který rozpoznal, Alaina Delona.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist