Francouzská ikona: Jean Gabin

maigret_klade _past

Životní role přichází vzápětí. Gabin na plátně ztělesní legendárního komisaře Maigreta a při vší úctě, už ho nikdo nepřekoná. Jeho Maigret je hereckým koncertem a ve filmech Maigret klade past, Případ komisaře Maigreta a Komisař Maigret zuří naláká do kin miliony diváků.

 

Gabin exceloval ve filmu Heroin z roku 1970. Jeho hrdina je despotickým, ale svým způsobem spravedlivým vládcem své půdy v tradiční farmářské rodině v Normandii, ve které společně hospodaří dvě dcery i jejich manželé. Ve chvíli, kdy Auguste zjistí, že jeho vnuk Henri je zapleten do nebezpečného obchodu s pašeráky drog a že jeho farma se dokonce stala úkrytem pro smrtící bílý prášek, neváhá vzít spravedlnost do svých rukou. Když je však prolita krev, nebezpečná hra se mění v nevyhlášenou krutou válku bez zákona a pravidel.

Nejlepší filmy o justici s gilotinou

Slavnou roli ztvárnil ve filmu L´Affaire Dominici (1973), který v Čechách běžel pod dvěma názvy Případ Dominici nebo Aféra Dominici a je rekonstrukcí mediálně ostře sledovaného případu z 50. let. Film natočil původní profesí novinář Claude Bernard-Aubert, který tenkrát prováděl rozsáhlé rešerše v případu a téma ho fascinovalo až k natočení celovečerního filmu. V centru dění je přísný patriarcha (Jean Gabin), který je shledán vinným, že na svém pozemku v Provence zabil tříčlennou rodinu Angličanů na dovolené. Přestože se nepřiznal, není znám motiv, neexistují svědci je odsouzen k trestu smrti a jeho případ je ostře sledován novináři z celého světa. Film je naturalistickou, téměř dokumentární rekonstrukcí případu, z kterého dodnes mrazí a Gabinovo herectví vás přinutí mít celý snímek pomyslný knedlík v krku.

Nejlepší filmy o justici s gilotinou

Ten samý rok natočil také kriminální klasiku Dva muži ve městě (1973).  Dva muži ve městě jsou především dramatem, kde jde o zločin až v druhé řadě. Klíčovým je totiž trojúhelník čerstvě propuštěného bankovního lupiče (Alain Delon), jeho kurátora (Jean Gabin) a fanatického policajta (Michel Bouquet). Nesmírně emotivní film s brilantní hudbou Phillipa Sarda se vám doslova zaryje pod kůži a herecké výkony výše zmíněné trojice jsou skutečným koncertem. Film je to každopádně velmi silný a pro lidi, kteří si nedávají do knih jako záložky víčko od masové konzervy budou závěrečné obrazy příjemné asi jako švihnutí prknem po zátylku. Gabin v této době přivedl k filmu dceru, která pracovala jako filmová skriptka a Delon jí často angažoval do svých produkcí. Společně je pojilo velké přátelství.

svaty-rok_2

Poslední rolí Jeana Gabina je půvabná komedie Svatý rok (1976). Max Lambert (Jean Gabin), je špičkový profesionální zloděj a právě si odpykává předlouhý dvacetiletý kriminál. Než ho zabásli, zakopal u kostela nedaleko Říma spoustu milionů ve zlatě. Měla to být poslední rána, která se ovšem samozřejmě vymkla kontrole. Jeho spoluvězeň Pierre Bizet (Jean-Claude Brialy) je všemi mastmi mazaný a ve starém lumpovi vycítí příležitost, jak začít znovu. Společně připraví plán útěku. V převleku za duchovní se snaží odletět do Říma, kam zrovna v té době směřují církevní hodnostáři z celého světa. Jenže na palubě se objeví teroristi, kteří nutí pilota obrátit letadlo na Tanger. Oba povedení gangsteři v kněžské sutaně musí zapojit všechno své myšlení, aby získali na svou stranu únosce, posádku, cestující, ale i zástupce spravedlnosti, kteří se začínají rojit jako včely.

Jean Gabin zemřel v roce 1976. Z a sebou měl přes 50 filmových rolí. Možná o něm bulvár psal, že byl vrtošivý stařec. Ano, když vám pořád jezdí na pozemek čumilové a chtějí podpis, tak o to nestojíte a tváříte se jako starý bručoun. A ano je pravda, že Philippe Noiret popsal jedno společné natáčení v pařížském ateliéru, kdy přišel režisér, že chce před obědovou pauzou natočit ještě jeden záběr a Gabin ho doslova z fleku poslal do prdele. Řekl, že se teď půjde najíst, ale že má už natolik oteklé nohy, že už bude celé odpoledne jenom sedět. Na druhou stranu při vyřizování jeho závěti, všechny zlaté šperky od Marlene Dietrich, které od ní dostal, synové předali legendární herecké hvězdě, která Gabina výrazně přežila.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist