Konečně komedie: Dokud nás svatba nerozdělí

V záplavě těžkých podzimních filmů aspirujících na filmové ceny je tady konečně komedie, která neuráží divákovu inteligenci, natočili jí výborní francouzští režiséři a autoři Nedotknutelných a Samby a dá se doporučit úplně všem – Dokud nás svatba nerozdělí.

dokud_nas_svatba_nerozdeli_1

Tvůrci Blade Runnera 2049 netušili, že jejich 150 milionový blockbuster a majstrštyk v zemi galského kohouta porazí na hlavu skvostná komedie Dokud nás svatba nerozdělí, kterou jsme v redakci již viděli a první diváci ji mohou spatřit na dvou mimořádných předpremiérách za účasti tvůrců v matičce Praze již dnes a zítra!

Předně vás chci upozornit, že se nejedná o drama, jak by mohl evokovat nejen podle mě nepříliš vhodný český název, v originále se film jmenuje Le Sens de la fête a i když nejsem francouzštinář, tak název filmu není ani volný překlad, zvláště pokud je v češtině vžité Dokud vás smrt nerozdělí, které se říká na svatbách, ale znamená něco úplně jiného a nemá nic společného ani s filmem. S filmem nemá ani nic společného synopse distributora, navíc popisuje ve třech větách něco, co je velmi volné převyprávění několika událostí a postav z filmu odkrávající téměř katarzi filmu, zkrátka je trochu mimo.

dokud_nas_svatba_nerozdeli_2

Takže. Max Angély (Jean Pierre Bacri – spoluscenárista filmu) je drobný podnikatel, majitel svatební agentury a stárnoucí průměrně vypadající chlápek, který má před sebou dlouhý den – svatbu na francouzském zámku pro ženicha, jenž je velmi eufemisticky řečeno mimoň. Jmenuje se Pierre (Benjamin Lavernhe), nikoho neposlouchá, má o všem jasnou představu, proslov, za jehož délku by se nestyděl ani David Rath a velmi specifické libůstky, při kterých vám v závěru filmu spadne čelist.

Max se řídí klasickým francouzským pravidlem, že zákazník nemá nikdy pravdu, ale je třeba ho respektovat, aby na konci zaplatil, ideálně v hotovosti a na ruku bez berňáku. Jenže toho dne se všechno sype – Maxová nástupnice Adele (Eye Haidara) si získává respekt řvaním a vtipy, které ho přivádí do infarktových stavů, jeho kamarád fotograf Guy (Jean Paul-Rouve – Edith Piaf) si na kšeft vezme stážistu k zaučení a při neustálém poučování nedokáže rozpoznat, že není tahounem, ale trpěnou osinou v zadku, muzikant Etienne (Gilles Lellouche – Milosrdné lži), který se nechává nazývat Jamesem je nevítanou náhradou za původně schváleného DJ, jenž nejen s ženichem zažívá perné chvilky a takových figurek je tam ještě celá řada.

dokud_nas_svatba_nerozdeli_3

Režisérské duo Eric Toledano a Olivier Nakache, tvůrci veleúspěšného snímku Nedotknutelní nebo výrazně temnějšího Samby se rozhodli natočit do smutné doby veselý film a jelikož si před svou filmovou kariérou přivydělávali jako číšníci na svatbách věděli o čem točí a je to vidět. Recenzi na film přineseme s datem premiéry, která je tedy za pár týdnů, ale už teď si na film můžete zajít na předpremiéry do Kina 35 a Aera a následně i na Festival francouzského filmu v rámci sekce Filmové hity. Snímek dosud vidělo přes 2 miliony diváků jen v domovské Francii a troufám si tvrdit, že i u nás to bude hit.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist