Lion (2016)

lion-1

Austrálie/Velká Británie/USA, Lion, režie: Garth Davis, scénář: Luke Davies podle knihy Long Way Home od Saroo Brierleyho, kamera: Greig Fraser, střih: Alexandre de Francheschi, hudba: Haushka, Dustin O´Halloran, hrají: Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara, Sunny Pawar, Abhishek Barate, David Wenham

2.39:1, ARRI Alexa, 128 minut, barevný, Home Cinema: Magicbox

Nominace na Oskara – nejlepší film, herec ve vedlejší roli (Dev Patel), herečka ve vedlejší roli (Nicole Kidman), adaptovaný scénář, kamera, hudba, BAFTA – nejlepší herec ve vedlejší roli (Dev Patel), scénář

Film:

1986. Pětiletý indický chlapec Saroo se ztratí ve vlaku, který ho odveze tisíce kilometrů od jeho domova a rodiny. Ocitne se v ulicích Kalkaty, kde se musí naučit sám a opuštěný přežít. Po strastiplné a nebezpečné cestě se na něj usměje štěstí a adoptuje si ho manželský pár z Austrálie (Nicole Kidman, David Wenham). O pětadvacet let později ho hraje Dev Patel.

Saroo má jen pár nejasných vzpomínek a na jednom večírku si vzpomene, že vlastně není z Kalkaty a vybaví si události raného dětství. Jeho přítelkyně (Rooney Mara) v něj neochvějně věří, ale postupem sama zjišťuje, že její milý je myšlenkami stále někde jinde. Saroo zasedne k revoluční technologii Google Earth a vybavuje si vše možné, aby se mu podařilo vrátit se domů a znovu se vidět s matkou a rodinou v daleké Indii.

lion_2

Román Saroo Brierleyho a Larryho Buttrose inspiroval mladého australského režiséra Gartha Davise, který se svěřil do rukou firmy Harveyho Weinsteina. Tomu se podařilo vydražit práva na Davisův projekt za 12 milionů dolarů, kam se Davis musel vejít. Film byl natáčený v Austrálii a Indii, a to v Britsko-Australské koprodukci. Film byl natáčený také v Tasmánii, a to na místech, kde dosud filmaři nikdy netočili, vyjma pár záběrů do nedávného snímku Světlo mezi oceány.

lion_3

Dev Patel (Chappie), byl za film nominovaný na Oskara a na svou roli strávil přípravou osm měsíců. Musel se naučit australský akcent a navštivit kalkatský sirotčinec, aby poznal o čem celý film je. Mimochodem nejvíce se obával scén surfování v tasmánských vodách, protože v místech natáčení žijí člověku nebezpečné druhy žraloků. Patelův výkon ve filmu je strhující a byl jsem příjemně překvapený po jeho předchozích filmech, že je schopen ztvárnit tak náročnou charakterní dramatickou roli, a to naprosto přesvědčivým způsobem.

Herečku Nicole Kidman jako svou adoptivní matku si vybral samotný Saroo, protože jak uvidíte v závěru filmu, je velmi podobná svému předobrazu a hlavně má sama zkušenosti s adoptováním dětí. Nicole Kidman mě nepřestává udivovat, protože za poslední rok hrála v tolika odlišných filmech různých žánrů a pokaždé byla vynikající. Ta s díky přijala a byla z toho další nominace na Oskara, která je podotýkám naprosto zasloužená.

lion_4

Rooney Mara (Carol, Vedlejší účinky, Muži, kteří nenávidí ženy, Ona) hrající přítelkyni hlavního hrdiny není reálnou postavou, ale kombinací několika přítelkyň, se kterými mladý Saroo randil. I Rooney Mara není žádnou brzdou v ansámblu herců a musím říct, že mě rovněž velmi překvapila i tím, že v roli skvěle ztvárnila i světlejší stránky své povahy, které dosud z nějakého záhadného důvodu režiséři nevyžadovali.

 

Pro mě je velkým překvapením brilantní režie Gartha Davise, který tímto filmem celovečerně debutoval. Jeho schopnost vyprávět epický příběh pro kino mě doslova ohromila a doufám, že dostane další příležitost ve velkorozpočtovém filmu. Právě dokončuje v britské produkci biblický příběh Máří Magdalény s Rooney Marou v hlavní roli, se kterou už chystá další film. Nevím ale, jak se to bude vyvíjet, protože producentem je opět Harvey Weinstein a víme, jak to s ním v těchto dnech je.

lion_6

Ještě jednu pochvalu bych tu rád zmínil, a to panu kameramanovi Fraserovi, který má za sebou už solidní řádku filmů, ale ještě jsem ho nějak nezaregistroval, abych se přiznal. Kamera Liona je ale fantastická.

Filmařům pak výrazně pomohla také nadnárodní korporace Google, která dala filmařům přístup do jejich satelitního mapování země, a to nejen ze současnosti, ale i z doby před 30 lety. Právě tyto digitální záběry pak filmařům výrazně ušetřily peníze.

 

Produkční společnosti filmu Lion společně s nadací provozující indický sirotčinec společně založili nadaci, která podporuje opuštěné děti žijící v Indii na ulici. Tato iniciativa podpoří 11 milionů dětí. Lion je mimořádně povedený film a RealFilm jej vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

lion_poster

Přidat komentář

TOPlist