Loni v Marienbadu (1961)

Loni v Marienbadu (1961)

Francie / Itálie 1961, L´Année Derniére á Marienbad, režie: Alain Resnais, scénář: Alain Robbe-Grillet podle románu The Invention of Morel Adolfa Bioye Casarese, kamera: Sacha Vierny, hudba: Francis Seyrig, střih: Jasmine Chesney, Henri Colpi, Hrají: Delphine Seyrig, Giorgio Albertami, Sacha Pitoëff

formát: 2.35:1, černobílý, 35 mm, délka: 94 minut

Zlatý lev na MFF v Benátkách, nominace na Oskara za scénář

Film:

V nádherném barokním zámku s obrovským parkem, který je smetánkou využíván jako luxusní penzion, se záhadný cizinec jménem X dvoří půvabné vdané ženě A, která je tam se svým manželem M. Manžel má evidentně jiné koníčky než svou manželku a muž X svou touhu neskrývá, jenže…

Loni v Marienbadu (1961)

Loni v Marienbadu je film, který se absolutně vymyká standardnímu filmovému vyprávění. Je základním kamenem moderního evropského filmu a jedním z nejvýznamnějších francouzských filmů všech dob. O tom, že má dodnes, co nabídnout svědčí i jeho úspěšné znovuuvedení v amerických artových kinech koncem desátých let. Na rozdíl od současných pseudointelektuálních evropských hříček však beze zbytku funguje a i přes zdánlivou nelogičnost nabízí strhující zážitek srovnatelný s nejlepšími výtvory Davida Lynche.

Resnais, který zde po svém celosvětově výborně přijatém debutu Hirošima, má láska přichází s filmem, který se naprosto vymyká běžným postupům kinematografie té doby. Bez problémů obsazuje barokní zámek jako hlavní postavu celého příběhu, mazlí se s jeho chodbami a přirovnává jej k zamotaným lidským osudům ústředního trojúhelníku, který ani zdaleka nepřipomíná laciné šestákové romány o žárlivosti.

Loni v Marienbadu (1961)

V ústředí tohoto kinematografického skvostu stojí brilantně vystavěný scénář, který vyznívá i přes zdánlivou nejednoznačnost jako historicky věrné zachycení intelektuálních myšlenkových proudů té doby. Formu navíc geniálně podtrhuje mistrovská širokoúhlá černobílá kamera, která milovníkům technických hříček vyrazí dech.

Ve filmu také uvidíte skvělé a naprosto nepředvídatelné herecké výkony všech tří hlavních protagonistů.

Není to jednoduchá podívaná, ale i po letech nabízí vstřícným divákům fantastický zážitek a pokud film zhlédnete budete mít o čem vyprávět a nad čím přemýšlet.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist