Masaryk (2016)

masaryk_roden

ČR/SR/Německo, mezinárodní název: A Prominent Patient, režie: Julius Ševčík, scénář: Petr Kolečko, Alex Königsmark, kamera: Martin Štrba, hudba: Michal Lorenc a Kryštof Marek, střih: Marek Opatrný, hrají: Karel Roden, Oldřich Kaiser, Arly Jover, Hanns Zischler, Eva Herzigová, Jiří Vyorálek, Milton Welsh

 

114 minut, 1.85:1, barevný

 

Český lev za nejlepší film, nejlepší režie (Julius Sevčík), nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Karel Roden), nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Oldřich Kaiser), nejlepší scénář (Petr Kolečko, Alex Koenigsmark, Julius Ševčík), nejlepší kamera (Martin Štrba), nejlepší střih (Marek Opatrný), nejlepší zvuk (Viktor Ekrt, Pavel Rejholec), nejlepší hudba (Michal Lorenc, Kryštof Marek), nejlepší scénografie (Milan Býček), nejlepší kostýmy (Katarína Štrbová Bieliková), nejlepší masky (Lukáš Král)

 

Film:

 

Dramatický příběh, věnovaný osudům velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí, Jana Masaryka, se vrací do doby těsně před druhou světovou válkou. Ve třicátých letech vrcholí Masarykova diplomatická kariéra, kterou tráví převážně ve Velké Británii, kde se snaží dostat světové mocnosti na stranu Československa.

 

Muž, oceňovaný jako brilantní řečník, zábavný společník a milovník života, má však i svou temnou stránku. Masaryk hledá únik před svým jménem, před odpovědností i před sebou samým v hýřivém životě, alkoholu a kokainu, ale také v neustálém sebetrýznění. Tehdejší velvyslanec v Londýně se najednou ztrácí z veřejného života. Přerušuje kontakt s politickými kolegy i s přáteli. Na několik měsíců mizí, kamsi do Ameriky…

masaryk_1

Na pozadí historických událostí se odehrává napínavý životní příběh okouzlujícího, ale nevyrovnaného, sebedestruktivního muže a jeho marného boje o budoucnost vlastní země. Masaryk oceněný hlavními soškami z tuzemské výroční přehlídky Český lev vzbudil v době premiéry řadu vášní, a to jak u filmařů, tak recenzentů, ale i veřejnosti a nyní je k mání na nosičích do domácího videa a ve streamovacích službách, což je dobrý důvod, zda se jedná o přeceněný snímek z kuloárních intrik, jak tvrdí jedni nebo o solidní historický výpravný snímek, jak tvrdí druzí. Po zhlédnutí musím říct, že se přikláním k té druhé straně.

masaryk_2

Ač jsem historik umění, nejsem odborníkem na období života Jana Masaryka a mé znalosti vychází z četných dokumentů, které jsem o Masarykovi viděl, než ze školních lavic nebo samostudia. Byl jsem příjemně překvapen, že se scenáristé zbavili devadesátkového opěvného balastu a přitom nesklouzli ani k lacinému plivání po odkazu Československa, kterého jsme občas svědkem i v hlavním proudu. Netroufám si tvrdit, do jaké míry je scénář akurátní, ale jsme v hájemství umělecké licence a tvůrci rozhodně projevili větší dostatek erudice, než autoři hrubě nepovedené Bohémy.

masaryk_3

Od režiséra Ševčíka jsem viděl v minulosti Normal, který bych neoznačil zrovna za veledílo, ale určité, zejména obrazové a formální kvality se mu upřít rozhodně nedají. Proto je dobré, že se tentokrát odvrhl od exhibic k příběhovému vyprávění a prokázal, že je talentovaný vypravěč, protože se mu velmi dobře podařilo udržet tempo prakticky lineárního snímku důmyslnou střihovou skladbou a přitom zůstat srozumitelný.

masaryk_4

Film stojí a padá s hlavním představitelem. Karel Roden (Rodinný film, Bournův mýtus, Čas sluhů, Lidice) ve filmu podává strhující herecký výkon a pro mě je opět velkým překvapením charakterní role Oldřicha Kaisera (Vendeta), který si ve svých scénách krade film pro sebe. Příjemným překvapením je pro mě ale i obsazení Evy Herzigové. Ze zahraničních hráčů prokazují své schopnosti výborná Arly Jover v roli Marcie Daveport a zejména Hanns Zischler jako doktor Stein.

masaryk_5

Na Masarykovi je vidět velká příprava i přepečlivý důraz na obrazovou akurátnost, o čemž se přesvědčte třeba na tomto videu – https://vimeo.com/207614595 . Myslím si, že v rámci historických biografických snímků je Masaryk velmi kvalitním a zdařilým počinem a oproti současným výročním snímkům televizním je možné dávat tento snímek za žánrový vzor.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist