Nádech pro lásku (2017)

Breathe_170816_Day37_ 1428.jpg

Velká Británie, režie: Andy Serkis, kamera: Robert Richardson, scénář: William Nicholson, hudba: Nitin Sawhney, hrají: Andrew Garfield, Claire Foy, Tom Hollander, Ed Speelers, Stephen Mangan

118 minut, 2.76:1, ARRI Alexa, barevný

Film:

Příběh je podle skutečnosti, ale ne takové té rádoby skutečnosti jako Texaský masakr motorovou pilou nebo Revenant: Zmrtvýchvstání, ale opravdové skutečnosti, protože producentem a iniciátorem filmu je syn filmových Cavendishů Jonathan. Robin Cavendish (Andrew Garfield) je blazeovaný playboy a dobrodruh, který se zamiluje do půvabné Diany (Claire Foy). Jedou společně do Afriky, kde kromě obchodních aktivit s čajem počnou také malého Jonathana. Jenže po idylce přijde příšerná zpráva. Robin onemocní ve věku 28 let od krku dolů, zcela ochrne a je bez falešného sentimentu informován, že mu zbývají pouhé tři měsíce života. Jeho život je tak závislý na primitivním dýchacím přístroji, protože každý NÁDECH nezvládne bez jeho pomoci. Robin se tak bude muset o svůj život, o možnost být se svou ženou a synem a pokusit se o změnu životů druhých jako je on sám.

4G6A3003.jpg

Andyho Serkise znají miliony diváků z rolí, kdy mu ani neviděli do tváře. V restartované sérii Planeta opic hrál Caesara, v trilogii Pána Prstenů legendárního Gluma nebo King Konga v předělávce z roku 2005. Tentokrát se posadil na režijní sesli, takže opět není vidět.

Každý začínající filmař by si měl vzít po bok skvělého zkušeného kameramana, jinak si koleduje o malér. A Serkis toto zlaté pravidlo dodržel, protože za kamerou měl Roberta Richardsona (Pod rouškou noci), dvorního kameramana Olivera Stonea v dobách jeho největší slávy, který se po jejich známém rozkmotření přidal ke Quentinu Tarantinovi.
breathe_2

Nádech pro lásku kritici přirovnávají k filmu Teorie všeho, který vynesl Oskara Eddiemu Redmaynovi a je pravda, že Garfield by si po skvělých výkonech v Hacksaw Ridge, Mlčení nebo Sociální síť nějakou prestižní hereckou cenu zasloužil, protože ačkoli většinu filmu odehraje na lůžku, je jeho výkon uvěřitelný. A jak už to v těchto filmech bývá, podstatná část jde na bedra partnerky, kterou ztvárnila vycházející hvězda světového filmu Claire Foy, která po kritikou adorované sérii o britské královně natáčí Dívku v pavoučí síti, tedy ostře sledovaný čtvrtý díl série Milénium s redakčním oblíbencem Fedem Alvarézem.

Breathe_170816_Day37_ 1156.jpg

Film má ovšem bohužel trochu problémy v tempu, což je způsobené právě nezkušeností režiséra a v podstatě jeden z vrcholů filmu tak nějak nastane, aniž by bylo jasné proč k němu došlo. To vše ovšem vyváží několik skvělých nápadů, z nichž nejvíce zapamatovatelným je scéna kempování ve Španělsku, kterou zachránil kameraman Richardson úžasnými obrázky a atmosférou. Nádech pro lásku sice není dokonalý film, ale na debut je to film povedený, je v něm spousta emocí a příjemné překvapení je, že se u něj mnohokrát zasmějete. Všudypřítomný černý humor je pak živou vodou a film funguje i jako poctivá romance.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist