Nejslavnější soukromá očka ze staré školy

Mezi soukromá očka jsme už jednou zavítali v průvodci s podobným názvem, v dnešním se ale zaměřme na další skupinku soukromých detektivů, kteří se s ničím moc nepárali a hráli je cool herci jako Paul Newman, Gene Hackman nebo Robert Mitchum.

Out of the Past

Zajímavým příspěvkem ze staré školy je americký film nori z roku 1947 Pryč od minulosti (Out of the Past)Robertem Mitchumem a Kirkem Douglasem. Jeff Bailey (Robert Mitchum)je nenápadný majitel pumpy v malém městečku v Kalifornii, kde se nějakou dobu pokouší vést nový život. Jednoho dne se k němu přihlásí hazardní hráč Whit Sterling (Kirk Douglas). V tu chvíli Jeff cítí, že najednou má příliš horkou půdu pod nohama. Ještě před rokem byl soukromým detektivem, jehož si právě hazardní hráč Whit Sterling najal na sledování své milenky Kathie Moffat. Ta zmizela někde v Acapulcu s jeho 40 000 dolary. Jeff brzy věděl, kde ji má hledat. Jeho život se ale zkomplikoval v okamžiku, kdy Kathie poznal… Kriminální příběh, který patří k nejlepší snímkům série žánru noir, natočil Jacques Tourneur (který je také znám jako tvůrce hororů Kočičí lidé).

harper

Jeden z největších tvrďáků mezi soukromými očky je bezesporu Lew Harper (Paul Newman), který se na plátna kin dostal hned ve dvou dílech a pokaždé to stálo za to. Harper je drsný detektiv, který neváhá dát ženě pořádnou facku, když je příliš hysterická a mezi vším cedí jednu drsnou hlášku za druhou. Neváhá si dojít i pro pár ran navíc. Jako třeba: ,,Chladnokrevně jste ho zastřelil!“ Harper:,,Když konečně přestanete křičet. Já vás zabiju.“ ,,Dám vám všechno. Všechno co mám.“ Harper:,,To je štědrá nabídka. Vezmu si tedy vaše boty.“ Ve filmu Harper (1966) hledá uneseného milionáře.

drowning pool

O 9 let později se Lew Harper vrátil na plátna kin. V dalším dobrodružství se dostal na stopu velmi problematického prodeje pozemků. Vedle Newmana se ve filmu objevila také jeho manželka Joan Woodward. První film natočil Jack Smight a druhý Newmanův dvorní režisér Stuart Rosenberg. Bohužel dvojka skončila jako propadák, takže se Harper na plátna už nepodíval. Přesto jsou oba filmy moc dobré a stojí za zhlédnutí a jak jsem se díval na internetu, v Americe se filmy vrátily třeba loni do letních kin, kde si myslím, že by je ocenili i čeští diváci. Oba filmy jsou k mání v kvalitním českém dabingu s Luďkem Munzarem v titulní roli.

night-moves

Privátní očko si střihl také Gene Hackman u režiséra Arthura Penna ve filmu Night Moves (1975). Harry Moseby (Gene Hackman), bývalý fotbalista, je najatý k vypátrání ztracené dospívající dcery a brzy je namočený do vraždy a pátrání po cenném artefaktu. Film se pohybuje v atraktivním prostředí filmových kaskadérů a ve vedlejších rolích se objeví mladičká Melanie Griffith nebo James Woods.

Přidat komentář

TOPlist