Nejzajímavější filmy z budoucnosti, kde se buď hraje nebo umírá

Jedna z komerčně nejúspěšnějších sci-fi sérií posledních let Hunger Games ukázala, že kdo nebojuje, zemře. V žánru sci-fi to však není nic nového pod sluncem, jaké jsou nejzajímavější příspěvky tohoto subžánru, ve kterém překvapivě nalezneme i titul s Paulem Newmanem?

hunger-games

Hunger Games šly poprvé do kin v roce 2012 a následně se vracely každý rok. Ve finále trvaly o rok déle, protože byly nešťastně rozděleny ve třetím filmu na dvě epizody, čímž ztratily na razanci, kterými podle mého soudu v jedničce a dvojce udeřily na divákův solar plexus. V ruinách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol a dvanácti přilehlými kraji. V Kapitolu se každý rok koná klání s názvem Hunger Games, do kterého musí každý z krajů vyslat jednoho chlapce a jednu dívku. Šestnáctiletá Katniss Everdeen se dobrovolně nabídne, že ve hře zastoupí svou mladší sestru a musí se spolehnout hlavně na své instinkty, jelikož proti ní stojí protivníci, kteří se na souboj připravovali celý život. Má-li se ještě někdy vrátit domů do 12. kraje, bude muset v aréně, kde spolu soupeří boj o přežití s lidskostí a život s láskou, učinit ta nejtěžší rozhodnutí.

quintet

Zřejmě neznáte sci-fi Kvintet (1979), kde se spojili dva titáni amerického filmu režisér Robert Altman a herec Paul Newman. V postapokalyptickém světě se lovec tuleňů Essex po dlouhých dvanácti letech vrací se svou Viviou domů k bratrovi, protože Vivia čeká dítě. V noci však kdosi neznámý vyhodí bratrovo obydlí do vzduchu a všichni, kdo byli uvnitř, zahynou včetně Vivie. Essex, který nebyl ve chvíli útoku v domě, odchází po stopách neznámého útočníka. Muže však najde již mrtvého. V jeho věcech objeví podivný seznam několika jmen a rozhodne se v pátrání pokračovat. Ve městě se ubytuje v hotelu a postupně začíná zjišťovat, že lidé, jejichž jména jsou na jeho seznamu, začínají jeden po druhém umírat. Jde o hráče hazardní hry kvintet, což je vlastně hra o život.

logans run

Vynikající sci-fi natočili Britové a jmenovalo se Loganův útěk. Děj filmu se odehrává v roce 2274 a v dnešní módě ,,antiagingu“ je velmi aktuální. V 23. století žijí lidé pod sterilní kupolí velkoměsta připomínající obří nákupní park. Když jim ve 30 letech vyprší ,,čas života“, jsou vybráni do zábavné TV soutěže Carousel, kde dav rozhoduje, který soutěžící si zaslouží být omlazen. Kdo chce utéct, stává se BĚŽCEM a na jeho stopu se vydává tzv. SANDMAN. Jedním z likvidátorů je i Logan (Michael York), který nepochybuje o své práci až do okamžiku, kdy se blíží jeho třicetiny. Dnes je Loganův útěk zastaralý, ale jenom zpracováním, nikoli myšlenkou a mrzí mě, že nevyšel remake, který připravoval Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon). Vzhledem k určitému erotismu předlohy, je to však možná dobře, že se do toho dánský ,,ouchylo“ nepustil.

running man

Film, který se na rozdíl knihy moc nepovedl se jmenuje Running ManArnoldem Schwarzenegerem. Předlohu napsal Richard Bachman, což je pseudonym pro Stephena Kinga, ale v tomto případě se King celkem pochopitelně k autorství příliš nehlásí. Filmu pochopitelně. Running Man vychází z hraní jedné zvrhlé reality show, kde půjde o život. Vždycky mě fascinuje, když si přečtu nadprůměrnou knížku, která mě zaujme dějem i výpovědí a pak to uvidím ve filmu a je to děs a běs. Na tomto filmu je špatně bohužel hlavně skutečnost, že hlavní roli hraje Arnold. Respektive, že tu roli hraje Arnoldova muskulatura.

Přidat komentář

TOPlist