Polibek pavoučí ženy (1985)

polibek_pavouci_zeny-1

Kiss of the Spider Woman, Brazílie/USA, režie: Hector Babenco, scénář: David Weisman, scénář: Leonard Schrader podle románu Manuela Puiga, kamera: Rodolfo Sánchez, hudba: John Neschling, hrají: William Hurt, Raul Julia, Sonia Braga, José Lewgoy, Milcon Concalves, Míriam Pires, Nuno Leal Maia

 

119 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný (Metrocolor)

 

MFF v Cannes – Nejlepší herec (William Hurt), Oskar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (William Hurt), nominace na Oskara – nejlepší film, režie a scénář

 

Film:

 

Luis (William Hurt) nikdy nepředstíral, že není gay. Právě teď si odpykává trest ve věznici za svedení čtrnáctiletého chlapce. Celu sdílí s politickým vězněm Valentinem (Raul Julia), který za žádnou cenu nechce sdělit svým věznitelům nic o svých kumpánech. Valentin je často brutálně mučen a trýzněn, ale nechce zradit. Luis mu pro ukrácení dlouhé chvíle vypráví film, který před lety viděl – melodramatický příběh z druhé světové války s řadou podrobných detailů, které zračí jeho osobnost. Valentin je za vyprávění rád, protože díky němu zapomíná na svou bídu. Luis je na Valentina hodný, ale má své tajemství. Za různé benefity a především předčasné propuštění vedení věznice slíbil, že z Valentina dostane jeho tajemství.

 

Brazilský filmař Hector Babenco natočil v polovině osmdesátých let snímek, který je adaptací knihy Manuela Piga. Projekt na stříbrné plátno chtěl prosadit už Burt Lancaster, který si chtěl zahrát s Richardem Gerem, ale produkce nesehnala dostatek investorů, takže film vznikal v mnohem skromnějších podmínkách. Ačkoli ne všichni investoři dodrželi smlouvy a vyplatili skutečné množství peněz, ke kterým se zavázali, soudili se po úspěchu filmu s producentem u amerických soudů. Soudní procesy o vlastnictví díla trvaly až do roku 2001! David Weisman, producent filmu, však všechny spory vyhrál. A je to bohužel smutné memento nezávislých produkcí, podobné zkušenosti se švýcarským koproducentem má třeba Ondřej Trojan s filmem Želary, který si podobným martýriem prošel poté, co byl snímek nominovaný na Oskara.

polibek_pavouci_smrti_2

Ačkoli by se film mohl zdát komorním, není tomu tak. Díky vyprávění Louise a četným flashbackům z druhé světové, je výprava hodně zajímavá a komplikovaná. Melodramatický příběh s nacistickým gestapákem a francouzskou zpěvačkou otevírá další paralely pro mnohovrstevnatost příběhu. Polibek pavoučí ženy je v prvé řadě podobenstvím a nejednoznačným příběhem, který si musí každý divák vyložit po svém.

 

Film se promítal v široké distribuci a homosexualita hlavního hrdiny byla v té době rozhodně vzácným tématem. Babenco se však ve filmu nesnažil šokovat, nečekejte žádné rádoby explicitní scény, ale realistický náhled mezi LBGT komunitu.

polibek_pavouci_zeny_3

Film má velmi zdařilý scénář a díky dobrému střihu se divák snadno orientuje ve všech rovinách příběhu. Velkým plusem jsou také kostýmy, zejména brazilská herečka Sonia Braga chodí odívaná podle stylu hollywoodských hvězd čtyřicátých let a když se budete dívat pozorně, všimněte si, že v cele obou vězňů visí fotografie Marlene Dietrich. Sonia Braga (teta známé herečky Alice známé z Města bohů, Elysia, Já, legenda, Obřadu nebo Predátorů) navíc v době natáčení neuměla slovo anglicky, takže svou roli musela zahrát foneticky. Díky tomu má velmi zajímavý přízvuk, který jí dodává na tajemnosti.

 

Herecky je film velkým sólem Williama Hurta (Źár těla, Dějiny násilí, Útěk do divočiny), který za roli získal Oskara a porazil třeba Jacka NicholsonaCti rodi Prizziů nebo Harrisona Forda ve Svědkovi. Ten k třicetiletému výročí sdělil serveru yahoo movies že je hrdý na to, že se tento film vůbec natočil a jak vděčný je, že jako umělec mohl ztvárnit takovou roli a dostat takovou příležitost. Film byl ale pro herce a režiséra očistec. Babenco neuměl dobře anglicky a dostával se s Hurtem do brutálních hádek.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist