Severský filmový podzim: Dlouhý příběh ve zkratce (2015)

524x524

Dánsko, Lank historie kort, režisér: May el-Toukhy, scénář: May el-Toukhy, Maren Louise Käehne, kamera: Rasmus Videbaek, střih: Rasmus Stensgaard Madsen, hrají: Mille Lehfeldt, Jens Albinus, Trine Dyrholm, Peter Gantzler, Dya Josefine Hauch, Ola Rapace, Dya Josefine Hauch, Marijana Jankovic, Danica Curcic

 

100 minut, ARRI Alexa Plus, 1.85:1, barevný

 

Dánské filmové ceny Bodil – nejlepší scénář, nejlepší herečka v hlavní roli (Mille Lehfeldt)

 

Film:

Film sleduje skupinu kamarádů během osmi oslav. Tricátníci a čtyřicátníci se pokouší naplnit své představy o dokonalém životě. Ve středu dění je lehce zmatená lékařka Ellen (Mille Lehfeldt). Místo toho, aby se usadila, má poměr s okouzlujícím Sebastianem (Ola Rapace), který je bohužel ženatý s jednou z jejích kamarádek. Když Ellen konečně pochopí, že Sebastian ženu nikdy neopustí, potká stejně zmateného Maxe. Přeskočí mezi nimi jiskra, ale situace se brzy zkomplikuje.

V nadcházejícím festivalu Severský filmový podzim můžete navštívit také dánský film Dlouhý příběh ve zkratce, jehož recenzi aktuálně přinášíme. Dlouhý příběh ve zkratce nebo-li Long Story Short je oblíbené americké přísloví, které se používá i v jiných zemích. V Čechách toto spojení obcházíme vžitými slovy krátce řečeno nebo ve zkratce.

dlouhy_pribeh_1

Tento film totiž ve zkratce popisuje to, co většina z nás důvěrně zná. Většina z nás je totiž členem nějaké party, která se jednou za čas schází. Většinou jsou to lidé, kteří se v minulosti potkali a dnes už vlastně nikdo neví jak, ale prostě se už nějakou tu dobu schází (třeba jako v tomto námětově podobném francouzském filmu). Většinou delší dobu, takže by to byl skutečně dlouhý příběh. Alfred Hitchcock geniálně shrnul filmové vyprávění:,,Film je jako život, akorát jsou z něj vystřiženy nudné sekvence.“ A to je základní nápad tohoto sympatického dánského filmečku.

dlouhy_pribeh_2

Je to komorní příběh limitovaný počtem postav a prostředí, ostatně se odehrává během osmi oslav, které víceméně kopírují křesťanské svátostiny. Během každé z oslav scénář řeší podstatné věci, nikoli banality a vše se odvíjí od milostného tápání Ellen, kterou fantasticky hraje Mille Lehfeldt.

dlouhy_pribeh_3

Předně tento film není v žádném případě komedie. Je to drama s romantickými prvky, které ovšem nejde až na dřeň. Divák je v tomto případě voyer, protože je přímým účastníkem veškerého dění a stává se vlastně dalším členem této party přátel. Pokud se vám tedy podle traileru zdá tato parta sympatická a máte rádi mezilidské vztahy, neměli byste být zklamáni.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Velmi mě zaujalo, že ne všichni zúčastnění jsou herci na plný úvazek, většina z nich má totiž paralelní hudební kariéru.

PPS: Představitel Sebastiana je Ola Rapace a pokud vidíte souvislost s mezinárodní hvězdou Noomi Rapace (Muži, kteří nenávidí ženy„,“Prometheus„, Dítě číslo 44), tak je tomu tak. Oba herci byli totiž manželé a mají společného synka.

Přidat komentář

TOPlist