Smrtonosná past (1988)

smrtonosna_past_2

Die Hard, USA, režie: John McTiernan, scénář: Jeb Stuart a Steven E. De Souza podle knihy Nothing Lasts Forever Rodericka Thorpa, kamera: Jan De Bont, hudba: Michael Kamen, střih: John F. Link, Frank J. Urioste, hrají: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia, Reginald VelJohnson, Paul Gleason, William Atherton, Hart Bochner

 

131 minut, , 2.20:1 (70 mm), 2.35:1 (35 mm), barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší efekty a střih zvukových efektů, nejlepší vizuální efekty, střih a zvuk, Cena japonské akademie za nejlepší zahraniční film

 

Film:

 

Newyorský policajt John McClane (Bruce Willis) jede do L.A. na vánoční večírek své ženy do obchodního centra japonské společnosti NAKATOMI. Netuší, že společnost se stala terčem aristokratického zloděje Hanse Grubera (Alan Rickman), který předstírá, že je terorista, ale přitom plánuje obrovskou loupež se skupinou speciálně vycvičených žoldáků. McClane musí prokázat, že se nebojí a zachránit jak rukojmí, tak především svou ženu.

 

Scénář napsali Jeb Stuart a Steven E. de Souza podle úspěšné knihy Nothing Lasts Forever od Rodericka Thorpa, která byla pokračováním příběhu, který byl zfilmován v roce 1968 pod názvem Detektiv a hlavní roli v něm hrál Frank Sinatra. Jenže aktualizovaná verze spíš než k detektivce měla blíže k dalšímu KomanduArnoldem Schwarzeneggerem, kde se měli za ohromného rámusu střílet teroristi. Ostatně Schwarzenegger byl osloven pro hlavní roli, ale odmítl.

Nejdrsnější policajti filmového plátna

Producent Joel Silver, který byl nadšený předchozí spoluprací s Johnem McTiernanem na Predátorovi (vzájemné to ale nebylo, protože se dodnes oslovují příjmením) mu Die Hard nabídl k režii. McTiernan už předtím odmítl režírovat právě Komando a jestli ho něco nezajímalo, tak to byl terorismus. McTiernan si z kolegiality přečetl synopsi scénáře a řekl, že tohle není zábava a pokračoval:,,Pokud chcete abych to točil, nebudou to teroristi, ale lupiči, s těmi je v kině legrace a hlavní hrdina musí být z masa a kostí a přitom vtipný“.

 

Silver se zamyslel a začal listovat telefonním seznamem. Volal Sylvesteru Stallonovi, Donu Johnsonovi, Nicku Noltemu, ale i řadě dnes zapomenutých televizních hvězd a nakonec zavolal i Bruci Willisovi. Ten roli okamžitě přijal a Silver na film vyčlenil neuvěřitelných 28 milionů dolarů. Kdo měl roli okamžitě jistou byl Alan Rickman, kterého Joel Silver a John McTiernan vybrali ve vzácné shodě na základě jeho herecké kreace v divadelním nastudování Nebezpečných známostí, kde hrál vikomta Valmonta.

smrtonosna_past_3

Filmaři natáčeli v reálných exteriérech, zablokovali dopravu a místo natáčení připomínalo manévry nějaké menší armády. Megaloman Silver byl opět ve svém živlu. Jenže režisér také. Hned první den natáčení totiž scénář roztrhal a všechny Silverovy kamarády scenáristy poslal někam. Pak šel za herci a řekl jim, že je nesnáší a pokud si budou chtít povídat o roli, ať si to jdou probrat se svým masérem, že ho stupidní herecké žvásty obtěžují. Potom šel pozdravit Bonnie Bedeliu, tedy nejzkušenější herečku ve štábu, která hrála již v legendárním filmu Koně se také střílejí a řekl jí, že si jí vybral kvůli tomu, aby za něj vedla herce a vyřídila tu otřesnou agendu komunikování se zneuznanými veličinami.

 

A pak si šel popovídat s kameramanem Janem De Bontem o tom, jak budou točit za plného provozu širokoúhlý velkofilm a jak vymyslí úžasně složité záběry, které má v hlavě. Silver zuřil, že ho režisér záměrně opomíjí, ale nechtěl se vzdát. Navíc řešil mnohem větší problém. Studio chtělo z projektu vyšachovat Bruce Willise:,,Joele, nemá žádný svaly, nikdo ho nezná, přiznej konečně to, že na to nemáš.“ To Silvera rozzuřilo ještě víc. Nejdřív šel vynadat režisérovi, pak seřval všechny ve štábu a šel za Willisem:,,Jestli to pohnojíš, stáhneš mě sebou.“ Willis věděl, že je to pravda a začal spolupracovat na scénáři. Většina hlášek, co ve filmu zazní jsou od něho.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist