Wind River (2017)

wind_river_3

Velká Británie/Kanada/USA, režie a scénář: Taylor Sheridan, hudba: Waren Ellis a Nick Cave, kamera: Ben Richardson, střih: Gary Roach, hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Kelsey Asbille, Julia Jones, Jon Bernthal, Graham Greene

110 minut, 2.35:1, Arri Alexa, barevný

MFF v Cannes – Cena za režii v sekci Un Certain Regard

Film:

Než se dostaneme k samotnému filmu. Wind River uvedl osobně hlavní herec filmu Jeremy Renner na MFF v Karlových Varech. I přes přítomnost mnoha filmových novinářů, kteří požívají akreditace byl film vidět pouze v bulváru a díky tradičně špatné distribuci od Falconu, která tento druh filmů neumí prodávat, snímek českými kiny doslova prošuměl, a to si nezaslouží. Skandalizace filmu kvůli objeveným úchylným praktikám Harveyho Weinsteina už producenty filmu a autora Taylora Sheridana natolik štve, že si řekli, že už toho mají dost. Vypověděli smlouvu Weinstein Company, aby se vyhnuli veškerým spojováním se sexuálním násilím, které je i jedním z hlavních motivů filmu, mimochodem. Výtěžek z prodeje nosičů, tak putuje na ženské oběti znásilnění a na amerických nosičích je i výzva k dalšímu dárcovství. A nyní zpět k filmu.

 

Taylor Sheridan

Taylor Sheridan

Tayloru Sheridanovi bude brzo padesát, vyrůstal na venkovské farmě v Texasu a kolem dvacítky se rozhodl, že se stane filmovým hercem. Brzo pochopil, že se filmovou star nestane a přijímat role v reklamách na vložky a prací prášky uráželo jeho inteligenci. Uvědomil si, že jako introvert to bude mít v této branži hodně těžké a tak se v těžkých chvílích života, kdy neměl ani na chleba, rozhodl objevovat svůj vnitřní svět. Nejprve to zkusil v katolickém kostele, ale zjistil, že to není to pravé. Pak to zkusil na ulicích se zpěvem Háre Kršna, ale ani to nebylo ono. Pak mu kamarád řekl, že jako správný Američan by se měl podívat mezi Indiány do rezervace mezi původní obyvatele Ameriky.

 

Ti se na něj jako na bělocha dívali s krajní nedůvěrou, ale mezi sebe ho vzali. Taylor Sheridan se tak stal jedním ze 4 milionů Američanů žijících v rezervacích. Jelikož tam není žádná práce ani způsob obživy, došel po čase za náčelníkem a řekl mu, že nemá peníze a nemá co jíst. Náčelník mu řekl, ať si jde tedy něco ulovit a poslal s ním jednoho mladého Indiána. Sheridan si večer u ohně uvědomil, že našel co hledal.

Čas trhnul oponou. Sheridan hrál maličké role ve filmech typu policista číslo 3 a na prahu čtyřicítky dostal epizodní roli v kultovním seriálu Zákon gangu. Nelenil však a jako velký příznivce amerického žánru číslo 1 westernu napsal tři filmové scénáře, které se jakoby zázrakem realizovaly a teď se držte – tím prvním byl mistrovský thriller Sicario a druhým neméně fantasticky natočený snímek Za každou cenu.

 

Aktuální Sheridanův snímek Wind River je jeho nejosobnější film a přesvědčil producenty, mezi kterými je třeba herec a režisér Peter Berg s vlastně docela podobným osudem, že snímek kromě scénáře bude také režírovat. To skupina producentů neviděla vůbec rádi, ale jelikož se kolem Sheridana objevila řada zkušených profesionálů, nakonec mu jeho záměr povolili.

wind-river_1

Lovec a stopař Cory Lambert (Jeremy Renner – Příchozí, Mission: Impossible – Národ grázlů, Město, Špinavý trik ) objeví uprostřed indiánské rezervace Wind River ve státě Wyoming tělo mladé mrtvé indiánské dívky. Dívku dobře znal a na první pohled je jasné, že se tam dívka nedostala náhodou. Je hodně pod nulou, dívka je bosá, u úst jí mrzne krev, stejně jako z potrhaných ženských partií. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Banner (Elizabeth Olsen), která k prvnímu případu přijíždí z Las Vegas v tričku a slabé péřovce, což přítomné indiánské policisty uráží. FBI jim tak dává najevo, že je případ vůbec nezajímá. Jane je ovšem snaživá a akceptuje, že je bezradná. Požádá proto o pomoc Coryho, který má osobní důvod, proč by měl jejímu přání vyhovět. Tohle vyšetřování se ale nemůže vést zaklepáním mezi podezřelými, když nejbližší dům je deset kilometrů, začíná sněhová bouře a zoufalý otec žádá Coryho o spravedlnost, která nemá nic společného s nezávislým soudnictvím.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist