Disney kupuje tradiční studio Fox

Takový obchod nemá v zábavním průmyslu obdoby, tedy přinejmenším několika posledních let. Disney nejprve koupil Marvel Studio pak Star Wars a nyní celou společnost 21 Century Fox, pro řadu lidí to ale nevypadá jako úplně dobrá zpráva.

alien_4

Disney podle Variety kupuje za 52 miliard dolarů tradiční studio Fox, tedy nejen filmovou, ale i televizní divizi, mimochodem v tomto vskutku vánočním dárečku je obrovské množství filmů, v sobotu se těšte na průvodce filmem věnovanému právě tomuto studiu, namátkou jsou tam všechny starší díly Star Wars, série Planeta opic, filmová i televizní, série Akta-X, Predátor, série Smrtonosná past, série Vetřelec a mnohá další.

 

Disney tuto akvizici směřuje proti výrazně mladšímu zábavnímu streamovacímu gigantu Netflix, protože plánuje spustit vlastní VOD servis a s arsenálem takové mediatéky by Netflixu pořádně zavařil. V tomto kontextu se tato akvizice začíná zdát výrazně umírněnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Znamenalo by to, že se spojí dva silní hráči z takzvané velké šestky největších hollywoodských studií.

 star_wars_main_bild

   Disney s Foxem bude mít také další výrazného spojence, Foxům totiž patří v Americe také populární streamovací služba Hulu. Disney by tak mohl diváků nabídnout exkluzivně na streamu vše od Pixaru, vše od LucasFilmu, včetně Star Wars a Indiany Jonese, vše od Marvelu a kompletního Avatara a Vetřelce.

american horror storyfreakshow

Disney kupuje také produkční a postprodukční zázemí na mimořádně lukrativních pozemcích, přidá tak i ohromný realitní potenciál v luxusní části Kalifornie a hlavně podepsané kontrakty s celou řadou nezávislých producentských a kreativních talentů, jedním z nich je třeba televizní mág Ryan Murphy.

 

Nyní se zdá největší otázkou do diskuse, zda bude Disney v rámci společnosti Fox a hlavně Fox Searchlight dále točit tvorbu pro dospělé, zvláště když letos má v bojích o nejlepší filmy hned 3 kandidáty – Spielbergův Post, Torovo The Shape of Water a Three Billboard Outside of Ebbing, Missouri (více zde). Disney nedokázal ukočírovat akvizici Miramaxu a přestal vyvíjet i hrané rodinné formáty, se kterými uspěl v první polovině devadesátých let.

 

Obrovský obchod pochopitelně sleduje americký antimonopolní úřad, zvláště pikantní je, že majitel Foxů Rupert Murdoch je podle insiderů, jak informoval filmový deník Variety, spojen s mnoha kongresmany.

x-men

Pro fanoušky comicsu je tento obchod světélko naděje, že do Marvelu přibude i série, která je pronajatá Foxu, tedy X-Men. Jistojisté je, že Hugh Jackman už se k roli Wolverina nikdy nevrátí a upřímně najít vhodnou náhradu bude velmi těžké. Nevím koho by to mohlo zajímat, ale Fox má z nějakého důvodu práva také na jiný marvelovský comics, respektive koncept Fantastická čtyřka.

Přidat komentář

TOPlist