Evropské filmové ceny ovládl švédský film Čtverec

Na včerejším berlínském udílení letošních Evropských filmových cen se nejvíce radovali švédští filmaři se snímkem Čtverec režiséra Rubena Östlunda.

ctverec

Čtverec získal sošky v šesti kategoriích a s přehledem porazil na hlavu všechny ostatní filmy. Kromě ceny za nejlepší film získal Čtverec i cenu za nejlepší výpravu, scénář, režii, nejlepší komedii a herecký výkon pro Claese Banga. Čtverec má zajímavý nápad. Cristian je kurátor prestižního muzea moderního umění, které právě chystá odvážnou konceptuální výstavu. Její ústřední myšlenkou je čtverec o rozměrech 4 x 4 metry. Uvnitř něj platí pravidlo naprosté rovnosti a tolerance. Podívejte se na český trailer.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

V kategorii hereček byla oceněna maďarská herečka Alexandra Borbély za roli ve snímku O těle a duši režisérky Ildikó Enyedi.

Cenu za nejlepší kameru a hudbu vyhrál film Nemilovaní režiséra Andreje Zvjaginceva a v kategorii střih zvítězilo francouzské drama 120 BPM.

beforecb1

Cenu za přínos světové kinematografii si odnesla francouzská herečka a režisérka Julie Delpy (Před soumrakem, Před půlnocí, 2 dny v New Yorku, Před úsvitem, Zlomené květiny), kterou zná mezinárodní publikum zejména díky spolupráci s kultovním americkým režisérem Richardem Linklaterem. Cenu za celoživotní dílo získal ruský režisér a scénárista Alexandr Sokurov.

O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodovala tradičně Evropská filmová akademie s více než tři tisíci členů, jejímž prezidentem je slavný německý režisér Wim Wenders.

Přidat komentář

TOPlist