Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

kocka_na_rozpalene_1

USA, Cat On A Hot Tin Roof, režie: Richard Brooks, scénář: Richard Brooks, James Poe podle divadelní hry Tennessee Williamse, kamera: William Daniels, hrají: Elizabeth Taylor, Paul Newman, Burl Ives, Judith Anderson

 

108 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

 

nominace na Oskara – nejlepší film, herec v hlavní roli (Paul Newman), herečka v hlavní roli (Elizabeth Taylor), režie, adaptovaný scénář, barevná kamera

 

Film:

 

Despotický pětašedesátiletý otec Big Daddy (Burl Ives) sezve celou rodinu na svou oslavu. Dorazí také jeho syn Brick (Paul Newman) s manželkou Maggie (Elizabeth Taylor). Brick se nesmířil se svým osudem, jeho sportovní kariéra mu už nebude pokračovat, ačkoli do něj mnozí vkládali velké naděje a jeho jedinou útěchou je láhev alkoholu. Jeho mírně hysterická žena bojuje o jeho lásku, ale setkává se jen s apatií a odmítnutím. Rodina se mezi sebou neustále hádá, vyvolává staré křivdy a udržuje velké napětí.

kocka_na_rozpalene_4

Kočka na rozpálené plechové střeše je dnes již klasická hra a ačkoli se film od hry poněkud liší, rozhodně stojí za povšimnutí. Autorem hry je dramatik Tennessee Williams, a možná nevíte, že je to strýc slavného herce a scenáristy Ethana Hawkea (Před soumrakemValerián a město tisíce planet, Gattaca). Do podoby filmového scénáře hru adaptoval Richard Brooks, což Newmana rozladilo, protože se domníval, že geniální text Brooks jen překlopil do podoby scénáře, a ne že se bude v textu sám realizovat.

kocka_na_rozpalene_2

Williams se nechal slyšet, že filmová adaptace hry vrací kinematografii o padesát let zpět. A nelze se divit. Jeho hra je mnohem více bezútěšná, více rozehrává Brickovu postavu a jeho možnou homosexualitu, na druhou stranu je v ní ale také více černého humoru. Právě odstranění Brickova možného zamilování do Skippera šokovalo autora hry, stejně jako řadu osob v branži, včetně Clarka Gablea, kterému byla původně nabídnuta režie a on odmítl navržený scénář.

 

Film se měl původně natáčet na černobílý materiál, ale když se režisérovi podařilo místo plánované dvojice Roberta Mitchuma a Marylin Monroe angažovat hvězdné duo Newman a Taylor, vyžádal si materiál barevný, aby diváky nepřipravil o Newmanovi modré oči. Do té doby se film měl realizovat jako černobílý komornější snímek

kocka_na_rozpalene_3

Natáčení bylo poznamenáno tragédií. Manžel Elizabeth Taylor Mike Todd (významný producent a držitel Oskara za megahit Cesta kolem světa za 80 dní) v první den natáčení zemřel při leteckém neštěstí a ona se projevila jako pravá profesionálka a nedala na sobě nic znát a projekt absolvovala a dokončila. Je zajímavé zmínit, že Toddova smrt byla velmi propíraná tiskem. Cesta kolem světa byla ve své době jeden z nejvýdělečnějších filmů vůbec, Todd si potrpěl na nejokázalejší party a jeho smrt ukázala, že byl zadlužený až po uši.

 

Diváci si ale film zamilovali. Snímek se stal jedním z komerčně nejúspěšnějších filmů roku a s úspěchem se hrál také v Evropě. Ostatně Williamsova hra se těší mimořádné přízni jistě i díky této filmové adaptaci. Ačkoli se klaním k názoru, že hra je mnohem lepší než film, rozhodně se nesluší toto komorní drama o znesvářené rodině odsoudit, naopak. Patří do pokladnice zajímavých klasických filmů a herecké výkony titulních představitelů jsou mimořádné.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

kocka_plakat

Přidat komentář

TOPlist