Křehká kráska Audrey Hepburn

roman_holiday1

Přinejmenším v mužské části publika se najde velmi malé procento těch, které by neoslovovala dívčí krása Audrey Hepburn nebo jim dokonce nevisel v mládeneckém pokojíčku její slavný plakát z krásného filmu Snídaně u Tiffanyho. A troufám si tvrdit, že Audrey Hepburn je jedna z mála hereček, kterou mají rády i divačky. Připomeňme si její nejslavnější role.

Pro české diváky není bez zajímavosti, že předkové slavné herečky měli silný vztah k Čechám. Prarodiče Audrey Hepburn z otcovy strany, babička Anna Juliana Franziska Karolina Ruston a děda, Victor John George Ruston, totiž v Čechách žili.

roman_holiday2

Průlomovou rolí Audrey Hepburn byla její princezna v legendární romantické komedii Prázdniny v Římě. Princezna Anna (Audrey Hepburn) se na své oficiální cestě po Evropě na chvíli zastaví v Římě. Je unavená programem a chce alespoň na jeden den být normální mladou dívkou, takže se vmísí mezi plebejce. Jenže není to tak jednoduché. Cynický reportér Joe Bradley (Gregory Peck) jí odhalí už při samotném útěku z paláce a je jí v patách. Vydává se za Američana a nabídne jí dělat průvodce. V hlavě má jen pořádnou story, kterou prodá. Jenže jeden den a okouzlující mladice s ním udělá divy nebo ne?

Wyler si hlavní role vybíral konkurzem a když uviděl v londýnském hotelu Claridge dvaadvacetiletou neznámou Belgičanku Audrey Hepburn stačilo mu pět minut, aby jí okamžitě poslal doporučení k uzavření smlouvy s Paramountem. Studio nakonec souhlasilo, ale podmínilo si k ní obsadit velkou hvězdu. Wyler se obrátil na Gregoryho Pecka a ten souhlasil. Navždy nám zůstane odepřena odpověď, zda okamžitě či s váháním, protože verze režiséra a hlavního herce jsou v rozporu. Pecka však na plátně vidíme a podává skvělý výkon, takže tato otázka zcela jistě tak zásadní není.

 

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

V roce 1954 se Audrey Hepburn objevila v adaptaci úspěšné divadelní hře Samuela Taylora Sabrina (1954), z které vznikla jedna z nejslavnějších romantických komedií všech dob. Sabrina (Audrey Hepburn) je dcera řidiče, která se zamiluje do světáckého Davida (William Holden), syna otcova bohatého šéfa. Po dvou letech, které Sabrina strávila v Paříži ve škole pro hospodyňky se vrací, aby zapletla Davida do svých sítí. Ten není proti, kdyby se zrovna nemusel ženit s dívkou, která prospěje rodinnému obchodu. Zasedá proto rodina a vymyslí zdánlivě geniální plán, nasadí na Sabrinu Davidova bratra – vyžilého starého mládence Linuse (Humphrey Bogart). Jak to asi dopadne?

 

Wilder do této značně sociálně kritické komedie obsadil typově skvělého Caryho Granta, který byl však na poslední chvíli nahrazen Humphrey Bogartem. Bogart však od začátku natáčení nesnášel jak Holdena, tak Hepburn (ti se naopak do sebe na natáčení zakoukali). Tu chtěl nahradit svou skutečnou chotí Lauren Bacall, ale Wilder na to nepřistoupil. Režisér natáčel s nedokončeným scénářem, který neustále přepisoval a kdyby Audrey na den neonemocněla psal by ho asi ještě dnes. Atmosféra na natáčení byla velmi bouřlivá, o problémech se veřejně vědělo a Bogart s tvůrci basu rozhodně nedržel. V jednom rozhovoru dokonce o Audrey Hepburn řekl:,,Je O.K. jestli vám teda nevadí, že s ní musíte záběr opakovat pokaždé dvacetkrát.“ Kritici filmu neodpustili údajně naprosto nevhodné obsazení Bogarta, přesto se film setkal se slušným úspěchem. Sabrina je plná skvělých hlášek, velmi břitkého humoru a právem se řadí ke klasice. I to patří k filmu.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist