Nejzajímavější filmy s herci ve vícečetných rolích

Od čtvrtka řádí v českých kinech Noomi Rapace ve filmu 7 životů, která nepřekvapivě ztvárňuje 7 různých postav. Není to ale poprvé, co herci ztvárňují vícero postav a zdaleka to není jen poslední dobou díky digitálním efektům.

mys_ktera_rvala

Peter Sellers (Byl jsem při tom, hlášky z jeho filmů) vstupoval do filmů po úspěšné kariéře komika a v jeho rozsáhlé filmografii nalezneme dokonce většinu filmů, kde hrál vícero osob. Mělo to samozřejmě co do činění s vlastním egem, které v jeho případě rozhodně nebylo při zemi. Rád bych ale vzpomněl dva jeho slavné filmy. Pokud to vezmeme chronologicky, tak v na svou dobu v mimořádně nekorektní komedii Myš, která řvala, jenž připomíná dnešní šílenou anabázi se Severní Koreou, ztvárnil hned několik postav.

 

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa – velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach.

Nejslavnější antikomunistické komedie

Druhým filmem, který musím vzpomenout je pochopitelně Kubrickův majstrštyk Dr. Divnovláska, jehož recenzi naleznete v tomto samostatném článku.

treti_princ

I v české kinematografii nalezneme filmy, kde hraje jeden z herců vícero rolí, ale nejvíce se to povedlo režisérovi Antonínu Moskalykovi, který natočil podle scénáře Oty Hofmana pohádku Třetí princ. Tam si dvojrole střihl Pavel Trávníček, ale i Libuše Šafránková. Nepředpokládám, že byste tuto psychologickou pohádku neznali, ale pro jistotu připomenu, že se jedná o velmi rozšířenou pohádku Karla Jaromíra Erbena natáčenou v Adršpachu a na Křivoklátě a příští rok ji uvidíte na filmových festivalech.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist